فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

سرگردانی ۶ هزار پناهجوی ایرانی در صربستان

رادیو امید | 10:37 - 05.04.2018

 

هزاران پناهجوی ایرانی که با عبور از مسیر های سخت و پر خطر خود را به صربستان رسانده اند زندگی دشواری را تجربه می کنند,تقریبا همه پناهجویان ایرانی دلیل مهاجرت شان را سیاسی،قومی و مذهبی عنوان می کنند.

حدود شش هزار ایرانی در صربستان تقاضای پناهندگی کرده‌اند. بسیاری از آنها که به امید زندگی بهتری راهی صربستان شدند، نمی‌د‌انند چه سرنوشتی در انتظارشان است. خبرنگار دویچه‌وله در بلگراد با چند ایرانی گفت‌وگو کرده است.

می‌گوید: «اگر می‌خواهی بنشینی و داستان ما را بنویسی، فکر کنم باید بنشینی و به حال ما گریه کنی.» اسمش آرش است. آرش چهار شب گذشته را همراه دوستانش در پارک خوابیده است؛ اینجا در بلگراد ۳۷۰۰ کیلومتر دورتر از شهری که در آن متولد شده‌ است.

آرش می‌گوید: «همه ما در تهران متولد و بزرگ شدیم و به دلایل مختلفی: سیاسی، اجتماعی، مذهبی یا قومی تصمیم گرفتیم کشورمان را ترک کنیم. ما اول راهی ترکیه شدیم. من یک ماه ترکیه بودم بعد آمدم صربستان، چون صربستان کشور بهتری برای رسیدن به اروپاست.»

همه دارایی او و دوستانش، افشین، مهران و سعید ۱۵ یورو پول نقد است. آنها چند روز پیش وارد صربستان شدند و امروز موفق شدند از کمپ پناهجویان پذیرش بگیرند. حال خسته و گرسنه برای تهیه پول بلیط اتوبوس تا کمپ پناهجویان به دفتر Info Park دفتر یک سازمان مردم‌نهاد آمده‌اند که برای کمک به پناهجویان در صربستان تأسیس شده است.

افشین می‌گوید: «چاره‌ای نداشتیم. وقتی که از تحت تعقیب بودن فرار کنی، مجبور هستی که با شرایط کنار بیایی. چاره‌ای نیست.» افشین می‌گوید جزو دراویش گنابادی است و در ترکیه احساس امنیت نمی‌‌کرده است. او اضافه می‌کند: «بعد از اتفاقاتی که افتاد، ایران می‌خواهد اعتقاد ما را حذف کند. ترکیه با ایران رابطه خوبی دارد. مأموران ایرانی در ترکیه هم مستقر هستند. به خاطر همین من ترجیح دادم بیام صربستان.»

مهران و سعید هم داستان‌های مشابهی دارند. مهران مدتی در ترکیه زندگی کرده است و می‌گوید: «در ایران کلی مشکل داشتم. چه جورهایی جانم در خطر بود. نمی‌توانستم در ایران بمانم. مجبور شدم به ترکیه بروم.» او می‌گوید دوستانی در آلمان دارد و حال می‌خواهد خود را به آنها برساند.

سعید هم می‌گوید: «دلم برای پدر و مادر تنگ می‌شود. در مدت سه ساعت تصمیم گرفتم، مسیر زندگی‌ا‌م را عوض کنم. ماشینم را زیر قیمت فروختم و رفتم ترکیه. در کشور من جایی برای پیشرفت جوانی مثل من نیست. به خاطر گوشواره‌ای ساد‌ه‌ای که در گوش داشتم می‌خواستند گوش من را ببرند. وضعیت ایران را همه دنیا می‌داند. لازم به گفتن نیست که ما چه وضعیتی داریم.»

این چهار جوان مانند بسیاری از جوانان ایرانی به امید یک زندگی بهتر کشور خود را ترک کردند. نام آنها حال در فهرست پناهجویانی است که می‌خواهند وارد اتحادیه اروپا شوند. اما از مرز صربستان روزانه تنها ده نفر می‌توانند به صورت قانونی از طریق مرز مجارستان وارد اتحادیه اروپا ‌شوند.

کلید واژه ها