فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

سازمان سیا همکاری اطلاعات ایران و بنلادن را افشا کرد

رادیو امید | 16:16 - 03.11.2017

اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا»، آرشیوی از استاد و مدارک به دست آمده از محل قتل رهبر سابق القاعده که پیش در جریان حمله کماندوهای آمریکایی به محل اختفای اسامه بن لادن، در «ابت آباد» پاکستان به دست آمده بود، را منتشر کرد.

رهبر القاعده روز چهارشنبه 1 نوامبر 2011 در محل اقامت مخفیانه‌اش در ابوت آباد پاکستان به دست نیروهای آمریکایی کشته شد.

اسناد به دست آمده شامل عکس‌هایی از صفحات یادداشت‌های روزانه رهبر القاعده، ویدئوی عروسی فرزندش حمزه و مدارک و اسناد دیگری شده است.

یکی از موارد مهمی که در اسناد به آن اشاره شده است همکاری القاعده با وزارت اطلاعات ایران و هماهنگی این دو برای نقل و انتقال نیروهای القاعده از ایران به مناطق افغانستان و پاکستان است.

مسئولان سازمان سیا تاکید می‌کنند که اسناد بدست آمده ثابت می کند که روابطی مهمی میان ایران و القاعده بوده است.تماس‌های مستقیم و غیر مستقیم ایران با القاعده در این مدارک مشاهده شده است.

یکی از این اسناد که 19 صفحه دارد آمده است که “ایران هر آنچه لازم باشد در اختیار القاعده گذاشته بود». از جمله کمک‌های ایران به القاعده «اموال، تسلیحات و آموزش در اردوگاه‌های نظامی حزب‌الله لبنان» بوده‌ است. ایران در ازای این کمک‌ها، از القاعده خواسته است که به منافع آمریکا در پادشاهی عربی سعودی و دیگر کشورهای خلیج حمله ‌کند.

بر اساس این اسناد، دستگاه‎های امنیتی و انتظامی و اطلاعاتی ایران همچنین سفر و رفت و آمد نیروهای القاعده را تسهیل کرده و برخی از آنها را پناه داده‌اند. ایران به «ابوحفص موریتانی» کمک کرد تا قبل از عملیات 11 سپتامبر برای دوستانش در داخل ایران پناهگاهی بیابد.

در نامه‌ای دیگر از «الحاج عثمان» نام مستعار مولوی «ازمرای»، یکی از رهبران القاعده، حمایت ایران از عملیات القاعده به وضوح بیان شده است. طوری که در یکی از نامه بن لادن آمده است، «ازمرای» نقش رابط بین القاعده و وزارت اطلاعات ایران را ایفا می کرد و طبق اسناد او از احترام ویژه‌ای نزد مسئولان اطلاعاتی ایران برخوردار بوده است. 

دراین نامه عثمان به جزییاتی در باره بازگشت بعضی از عوامل القاعده به ایران برای جمع‌آوری کمک‌های مالی و عضوگیری و ارتباط با مقامات امنیتی ایران اشاره می‌کند. 

عثمان دراین نامه نوشته: «ما ترتیب بازگشت برادرمان یاسین الکردی به همراه عده‌ای دیگر را به ایران برای کمک‌های مالی و عضوگیری داده‌ایم. 

او فردی مورد احترام ایرانیان است و ما بر او تاکید کرده‌ایم که ارتباط مستقیم میان آنها با او نباشد، آنها نباید از محل یا جابجایی او مطلع شوند». 

او همچنین نوشته است که پیش از ترک ایران، این مرد با مقامات امنیتی تماس گرفته و قرارشده که بدون اطلاع پاکستانی‌ها ترتیب اعزام او را بدهند. مقامات امنیتی در این تماس اطمینان داده‌اند که برادرانمان را آزاد خواهند شد. 

در این نامه فاش شده که مقامات امنیتی ایران برای راضی کردن القاعده حاضر نشدند که ایمان اسامه بن لادن دختر همسرش نجوی غانم را به پادشاهی سعودی تحویل دهند. آنها بین رفتن به سوریه یا به پاکستان مخیر شدند. 

در نامه عثمان آمده است: «آنها (ایران) گفته‌اند که ایمان هنوز در اختیار آنهاست و اجازه سفر به پادشاهی سعودی را نمی‌دهند. او می‌تواند به سوریه برود و یا پیش تو بیاید و ما ترجیح می‌دهیم که به سوریه برود و اگر این میسر نشد بعد او می‌تواند با خانواده برادر اسحاق پیش ما بیاید که برادران آزادشده را تحویل بگیرد».

کلید واژه ها