فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ساخت اپلکیشینی برای کمک پناهجویان

رادیو امید | 16:57 - 04.08.2017

پژوهشگران در شهر لایپزیگ آلمان اپلیکیشنی ساخته‌اند که می‌تواند به پناهجویانی که ضربه روحی سختی از جنگ و آوارگی خورد‌ه‌اند، یاری رساند تا بر این آسیب‌ها غلبه کنند.

میلیون‌ها مهاجر و پناهجو در سراسر جهان از وضعیتی جهنمی فرار کرده‌ و به کشورهای امن‌تر پناه برده‌اند. با این همه تجربیات سنگینی که پشت سر گذاشته‌اند و آسیب‌های سختی که خورده‌اند، ممکن است یک عمر آن‌ها را رها نکند و به آن‌ها امکان بازگشت به زندگی عادی را ندهد. حالا پژوهشگران دانشگاه لایپزیگ موفق به ساختن یک “اپ” شده‌اند که عملکرد آن بسیار ویژه است.

فرد پناهجویی که بر اثر جنگ یا آوارگی دچار آسیب روانی شده است، می‌تواند با استفاده از این “اپ” به داد خودش برسد. این “اپ” فعلا در مرحله آزمایشی است. پس از طی این مرحله و در صورت اطمینان از تاثیر مثبت، این اپلیکیشن در سال ۲۰۲۰ در دسترس همه قرار خواهد گرفت.

افرادی که این اپلیکیشن را مورد آزمایش قرار می‌دهند، می‌توانند به کمک آن برای مشکلات روانی خاص خود، پاسخی بیابند که به آن‌ها برای رفتار درست در ارتباط با محیط پیرامون کمک کند. این “اپ” هم‌چنین به پناهجو مراکز کمک رسانی حرفه‌ای و امدادرسانی را نشان می‌دهد. این “اپ” از یک الگوی آسیب شناسی رفتاری تبعیت می‌کند و به گفته توبیاس لوک، مدیر پروژه می‌تواند کمکی به روان درمانی اولیه باشد.

این اپلیکیشن بر اساس نیازهای جنگ زدگان سوری ساخته شده است که در حال حاضر بزرگ‌ترین گروه از پناهجویان را در آلمان تشکیل می‌دهند. منابع مالی این پروژه با ۹۲۵ هزار یورو بودجه، از سوی کمیته مشترک صندوق نوآوری آلمان تامین می‌شود.

کلید واژه ها