فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رژیم ایران تهدید مستقیمی علیه ایالات متحده، ترکیه و دیگر اعضای ناتو است

رادیو امید | 12:54 - 21.07.2018

روز شنبه (۳۰ تیر/ ۲۱ ژوئیه) موضوع اصلی مذاکرات مقامات ترکیه و آمریکا ایران بود.

 

 

بیلینگسلی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در آنکارا بعد از مذاکره با مقامات ترکیه اعلام کرد: «هدف اصلی دیدار ما، ایران به عنوان بزرگ‌ترین حامی تررویسم در جهان بود. تصمیمات دولت آمریکا علیه فعالیت‌های مختلف رژیم ایران که تهدید مستقیمی علیه ایالات متحده، ترکیه و دیگر اعضای ناتو است را مورد ارزیابی قرار دادیم. منظور حمایت‌های ایران از حزب الله، طالبان، القاعده و دیگر گروه های تروریستی است.»

علیرغم فشارهای آمریکا به ترکیه مقامات دولتی و نمایندگان شرکت‌های خصوصی ترکیه تا به حال با تحریم‌های آمریکا مخالفت کرده‌اند. ترکیه اعلام کرده است که این کشور فقط تحریم‌های سازمان ملل متحد را به رسمیت می‌شناسد.

اما مقام خزانه داری آمریکا بعد از مذاکره با نمایندگان ترکیه و توضیح دلایل تحریم‌های آمریکا علیه ایران به مقام‌های ترکیه گفته است که آمریکا نسبت به تاثیر تحریم‌های ایران در اقتصاد ترکیه حساس است.

بیلینگسلی افزود: «ما همه چیز را در چارچوب متحد ناتو بودن با ترکیه ارزیابی می‌کنیم. این موضوع بسیار مهم است. ایران همسایه ترکیه است، اما دوست ناتو نیست. ایالات متحده ترکیه را به عنوان دوست و متحد خود می‌بیند و پیوندهای عمیق اقتصادی و بانکی با آنکارا دارد.»

رسانه‌های ترکیه از قول  این مقام خزانه‌داری آمریکا نوشتند که زمان کوتاهی برای اجرایی شدن تحریم‌ها مانده و شرکت‌ها و بانک‌های ترکیه‌ای پیش از آغاز تحریم‌ها زمان کافی برای تنظیم امور لازم را دارند تا ۱۸۰ روز تعیین شده را مد نظر قرار دهند. مقام خزانه داری آمریکا همچنین تائید کرده است که دیدارها با مقامات ترکیه مثبت بوده و اختلافی در این خصوص با طرف ترکیه‌ای ندارد.

او همچنین با اشاره به اجرای تحریم‌ها علیه ایران در ماه نوامبر سال جاری هشدار داد که شرکت‌ها باید تصمیم بگیرند و قدم به قدم مناسبات خود را با ایران کاهش دهند.

بیلینگسلی همچنین خاطرنشان کرد: «ما نمی‌خواهیم که چیزی را به شرکت‌های ترکیه دیکته کنیم، اما باید تصمیم آگاهانه‌ای را بگیرند و این را بدانند که اگر به روابط اقتصادی خود با ایران ادامه دهند، دیگر جایی در بازار آمریکا و سیستم مالی آن نخواهند داشت.»

کلید واژه ها