فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رژیم اسد 215 بار از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم کشور خود استفاده کرده است

رادیو امید | 10:50 - 10.04.2018

نیروهای وابسته به رژیم بشار اسد از آغاز درگیری‌های مسلحانه در سوریه در ماه مارس سال 2011 تاکنون دست‌کم 215 بار با سلاح های شیمیایی به مناطق مختلف این کشور حمله کرده که بیشتر قربانیان آن غیرنظامیان، به‌ویژه کودکان بوده اند.

این حملات شیمیایی پس از تصویب قطعنامه شماره 2118 شورای امنیت در تاریخ 27 سپتامبر 2013 صورت گرفته است. علی‌رغم توافق‌ آمریکا و روسیه جهت امحای زرادخانه شیمیایی سوریه، رژیم اسد به استفاده از این سلاح ممنوعه ادامه می دهد.

حمله شیمیایی روز شنبه گذشته رژیم اسد به مناطق مسکونی در شهرستان دوما در غوطه شرقی به عنوان آخرین منطقه تحت کنترل مخالفان، بار دیگر نشان داد که نیروهای وی استفاده از سلاح‌های شیمیایی را کنار نگذاشته است.

رژیم اسد با حمله شیمیایی اخیر به دوما، مناطق مسکونی در غوطه شرقی در سال 2013 و خان‌شیخون در سال 2017 را بار دیگر توجه افکارعمومی را به خود جلب کرده است. این رژیم سال 2016 نیز برای اخراج غیرنظامیان از شرق حلب دست به حمله شیمیایی زد.

شامگاه 21 اوت 2013، نیروهای رژیم اسد با استفاده از سلاح شیمیایی به منطقه غوطه شرقی سوریه حمله کردند که در نتیجه آن بیش از 1400 غیرنظامی که بیشتر آنها کودکان و زنان بودند، کشته شدند.

انتظار می‌رفت آمریکا طبق اعلام قبلی خود مبنی بر «خط قرمز» بودن سلاح شیمیایی، در بحران سوریه مداخله کند، ولی روسیه با ارائه پیشنهادی مبنی بر انهدام این نوع سلاح های رژیم اسد، از این امر جلوگیری کرد.

این توافق در تاریخ 15 سپتامبر سال 2013 صورت گرفت. بدین ترتیب روند انهدام با نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی آغاز و در تاریخ 19 اوت سال 2014 اعلام شد که به پایان رسیده است.

شبکه حقوق بشر سوریه (SNHR) در چهارم آوریل جاری طی گزارشی اعلام کرد:

“رژیم بشار اسد از آغاز جنگ سوریه تاکنون 214 بار، از جمله 11 بار در خان‌شیخون از تاریخ 4 آوریل 2017 به بعد حمله شیمیایی انجام داده است. با حمله شیمیایی اخیر رژیم اسد در دوما، شمار این نوع حملات آن در سوریه به 215 مورد رسید”.

لازم به ذکر است رژیم بشار اسد علاوه بر موارد مذکور، از آغاز بحران در سوریه تاکنون تنها استان دمشق و حومه آن را 100 بار مورد حملات شیمیایی خود قرار داده است.

کلید واژه ها