فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رویکرد بارز نژادپرستانه در نوشتار امروز روزنامه قانون

رادیو امید | 14:14 - 18.04.2018

 

روزنامه قانون در شماره امروز خود (29/1/1397) با انتشار نوشتاری با عنوان “آموزش شكاف قوميتي!” بدیهی ترین حق قومیتها و ملل غیرفارس در ایران و نص صریح اصل 15 قانون اساسی را مورد هدف قرار داد.

به گزارش رادیو امید در این نوشتار که توسط گروه سیاسی این روزنامه نگاشته شده است نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران که به دنبال اجرایی کردن مصوبات مجلس در خصوص آموزش زبان مادری هستند مورد انتقاد گرفته و به تجزیه طلبی متهم شده اند. روزنامه قانون در این نوشتار خود با درج جملاتی بسان جملات ذیل بدیهیترین حق و خواست عمده غیرفارس زبانان را به بهانه های واهی منکر گشته و دولت را به سرکوب فرهنگی بیشتر غیرفارس زبانان دعوت کرده است. برخی از جملات به کار گفته شده در این نوشتار بدین شرح است:

“نمايندگان اين بخش‌ها با هدف جمع‌آوري آراي مردم حوزه انتخابيه خود تلاش مي‌كنند تا شعارها و وعده‌هايي را سر داده و پيگيري كنند كه با وحدت ملي و امنيت كشور همخواني ندارد. آن‌ها با استفاده از حس قوميت‌گرايي مردم مي‌كوشند تا آن‌ها را نسبت به ساير اقوام حاضر در كشور برتري داده يا تهيج كنند. تشكيل فراكسيون آذري‌زبانان، آموزش به زبان مادري، تعيين و گسترش قلمرو در سراسر كشور و ساير اظهارات نامعمول از اين نوع اقدامات و تصميمات بخشي از نمايندگان مجلس است… زبان مادري مانند سكه، دو رو دارد؛ يك روي آن درگيري پان‌ترك‌ها و كردهايي است كه با دستاويز كردن حق تحصيل به زبان مادري سعي بر بهره‌برداري سياسي از آن را دارند و گروه ديگر برخي از مسئولاني هستند كه با توجيه امنيت ملي و حفظ يكپارچگي كشور، به مقابله با آن‌ها مي‌پردازند… دريس كتابي به‌عنوان «آناديلي» در مدارس زنجان اعتراضات و حاشيه‌هاي فراواني به‌دنبال داشت. خبر اينگونه بود كه « کتاب آلتى ايلليك ابتدايى مدرسه لر اوچون» برای تدریس در مدارس مناطق ترک‌نشین توسط محمدرضا باغبان کریمی با همکاری اداره آموزش و پرورش استان زنجان تالیف شد و انتشارت نیکان کتاب را در ۱۰۴ صفحه و به قیمت ۱۰هزار تومان منتشر كرد.این کتاب می‌تواند به‌عنوان اولین کتاب درسی ادبیات ترکی برای دانش آموزان مدارس ترک‌نشین برای آموزش زبان مادری (آنادیلی) مورد استفاده قرار گیرد». معترضان، اين كتاب را به‌شدت «ضدايراني» مي‌دانند و مي‌گويند:«اين كتاب برای تدريس کودکان پایه یکم تا ششم درنظر گرفته شده است و سعی در القای تفکرات پان‌ترکیستی و قوم‌گرایانه به دانش آموزان دارد. از آن جمله به کودکان القا می‌شود که گویا «تورک» (ترکیه‌ای) هستند.در این کتاب چهره‌های تاریخ و فرهنگ ایران زمین مانند مولانا، ابن سینا، سهرودی و … با تعمد و اصرار زیادی «تورک» معرفی شده‌اند. همچنین مارش فرقه دموکرات پیشه‌وری که هم‌اکنون نیز در تجمعات تجزیه‌طلبانه خوانده می‌شود، تحت عنوان ادبیات کودک در کتاب درج شده است تا کودکان با یادگیری و حفظ آن، در راستای اهداف ضدایرانی قرار گیرند. اما عجیب‌ترین بخش این کتاب که مهر وزارت آموزش و پرورش بر آن خورده است، موضوع انتشار سرود رسمی فرقه دموکرات آذربایجان (به سرکردگی پیشه‌وری) است که در ظاهر شعری از صمد ورغون به دانش آموز تحویل داده شده است. در کتاب مذکور، مردم شریف آذربایجان با عنوان «تورک»، 17 بار مورد خطاب قرارگرفته‌اند»…  باید بگویم حقی به نام آموزش زبان مادری یا آموزش به زبان مادری وجود ندارد. بر خلاف آنچه از سوی مدافعان این گفتمان مدام طرح می‌شود این یک حق «طبیعی» یا اولیه هم نیست.”

این روزنامه اصلاح طلب در پایان نوشتار خواستار رد صلاحیت نمایندگانی شد که به خواست غیرفارس زبانان در خصوص تدریس زبان مادری احترام می گذارند و دولت را به سرکوب بیشتر غیرفارس زبانان دعوت کرده است.

بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان حوزه اجتماع در ایران تدریس به زبان مادری خواست اکثریت جامعه غیرفارس زبان در ایران به عنوان حقی انسانی و حقوق بشری می باشد و جمهوری اسلامی ایران با رویکردی نژادپرستانه در کنار انکار هویت فرهنگی غیرفارس زبانان از اجرایی نمودن اصل 15 قانون اساسی که اندک حقی برای غیرفارس زبانان قائل گشته است را سرباز می زند.

لازم به ذکر است در اعتراضات گسترده ای که در سالهای اخیر در نقاط مختلف ایران و به دفعات به وقوع پیوسته است غیرفارس زبانان ایران خواستار پایان نژادپرستی فارسی در ایران و توجه بیشتر به غیرفارس زبانان گشته اند.

 

کلید واژه ها