فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

روپوشی با حذف بعضی پیش شرط های جنجالی استخدامی آموزش و پرورش

رادیو امید | 15:18 - 25.08.2017

بحث گسترده‌ای در فضای مجازی علیه شرایط استخدامی زنان در آموزش و پرورش درگرفته که محور آن شگفتی از سرکشی به خصوصی‌ترین ابعاد جسمی زنان است. یکی از مسئولان آموزش و پرورش می‌گوید این بندها پیشتر حذف شده بودند.

روزنامه اعتماد در شماره‌ پنجشنبه (۲ شهریور/ ۲۴ اوت) به نقل از اسفندیار چهاربند، رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش نوشت که پیش‌شرط‌های جنجالی استخدام زنان در آموزش و پرورش حذف شده‌اند و متن منتشرشده در اینترنت پیش از خبرسازشدن تغییر کرده بود.

در شیوه‌نامه مصاحبه برای استخدام در آموزش و پرورش زیر عنوان “فهرست بیماری‌هایی که مشمول ممنوعیت استخدام در آموزش و پرورش است” برای داوطلبان زن مواردی نوشته شده بود که بخشی از آنها از ویژگی‌های فیزیولوژیکی برخی زنان هستند. در کنار اختلالات پریود یا موهای زاید صورت به مواردی اشاره شده بود که یک داوطلب زن – بر اساس قوانین ایران – پیش از ازدواج قاعدتا نمی‌تواند از آن با خبر باشد؛ مثلا ناباروری.

ضایعات دستگاه تناسلی، بلوغ زودرس یا دیررس یا سابقه جراحی بیماری‌های رحمی و سرطان از جمله دیگر مواردی بودند که بر پایه‌ آنها می‌توان از استخدام زنان در وزارتخانه آموزش و پرورش جلوگیری کرد.

همچنین در بخشی از این شیوه‌نامه در بخش “اختلالات تکلم و لکنت زبان” نوشته شده بود که “ لهجه  که مانع تلفظ حروف فارسی مثل چ، گ، ژ، ق … می‌شود”، مانع استخدام افراد برای دوره‌ ابتدایی یا برای تدریس ادبیات فارسی می‌شود.

اسفندیار چهاربند به روزنامه اعتماد گفته که همه موارد جنجالی از جمله بخش‌های مربوط به بیماری‌های داوطلبان زن “پیش از رسیدن به شبکه‌های اجتماعی” حذف شده بودند.

برخی پیش‌شرط‌ها حذف نمی‌شوند

به گفته‌ رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش، پیش‌شرط‌های جنجالی شیوه‌نامه‌ قبلی “پیشنهاد گروه پزشکی” بوده‌اند و در شیوه‌نامه‌ جدید تنها “یک سری موارد فیزیکی” به عنوان پیش‌نیاز استخدام ذکر شده‌اند که از جمله می‌توان به وضعیت بینایی و شنوایی و آمادگی جسمی لازم برای رشته‌ مورد تقاضای داوطلب اشاره کرد.

چهاربند همچنین از بیماری‌های دستگاه ایمنی که در شیوه‌نامه‌ جنجالی هم به آنها اشاره شده بود، به‌عنوان “یک قسمت جدی و ملی” یاد کرده که “نمی‌توانیم آن را حذف کنیم”. بدین ترتیب، به عنوان نمونه، کسانی که آزمایش اچ‌آی‌وی‌شان مثبت بوده نمی‌توانند در این وزارتخانه استخدام شوند.

در لابه‌لای سخنان رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش نکته‌ تأمل‌برانگیزی به چشم می‌خورد و آن این‌که موارد جنجالی در شیوه‌نامه‌ قبلی مبنای استخدام در دو سال گذشته بوده‌اند. البته اسفندیار چهاربند می‌گوید در “پرس‌وجو”ها به او گفته شده که موارد یادشده تنها در پرونده پزشکی داوطلبان استخدام ثبت می‌شده و «به من گفته‌اند که هیچ‌کس بر مبنای این موارد تاکنون از استخدام منع نشده است.»

به گفته‌ اسفندیار چهاربند، شیوه‌نامه جدید روز شنبه منتشر خواهد شد. صرف‌نظر از این‌که بر پایه‌ اطلاعات داده‌شده از استخدام داوطلبان جلوگیری می‌شده یا این‌که این موارد تنها در پرونده پزشکی آنها درج می‌شد، چهاربند توضیح نداده که جمع‌آوری چنین اطلاعاتی از فردی که می‌خواسته در آموزش و پرورش استخدام شود، با چه انگیزه‌ای چه بوده است.

گفتنی است که بیش از 70 درصد جمعیت ایران را غیر فارس زبانها تشکیل می دهند و پیش شرط لهجه به این معنی است که 70 درصد مردم از این شرایط بی بهره خواهند ماند و فعالان مدنی در ایران نسبت این موضوع واکنش نشان داده و از واژه نژاد پرستی استفاده کرده اند واین مواد و بند ها، برای از بین بردن زبانهای دیگر در ایران و آسمیله کردن آنان اشاره کرده اند.

کلید واژه ها