فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

روز معلم و مشکلات حل نشده معلمان در ایران

رادیو امید | 13:10 - 02.05.2018

در ایران روز دوازدهم اردیبهشت روز معلم نامگذاری شده است. روز دوازدهم اردیبهشت در جمهوری اسلامی به دلیل کشته شدن “مرتضی مطهری ” توسط گروه فرقان روز معلم نامگذاری شد.

 

دوازدهم اردیبهشت در زمان رژیم گذشته نیز به عنوان روز معلم شناخته می‌شد و دلیل آن کشته شدن معلمی به نام «ابوالحسن خانعلی» در روز دوازدهم اردیبهشت ۱۳۴۰ و در تجمع اعتراض‌آمیز معلمان در میدان بهارستان بود. در این تجمع صنفی، رییس کلانتری بهارستان با شلیک گلوله‌ای خانعلی را کشت و پس از آن حکومت وقت برای دلجویی از معلمان این روز را به عنوان روز معلم نامید.

در روز گرامیداشت معلم در ایران تنها کاریکه برای معلمان انجام میشود دادن یک هدیه ناچیز از اداره های آموزش و پرورش و تقدیم هدایا هایی از سوی دانش آموزان به معلمان خود است. که همین هدیه دادن ها با حاشیه های تلخی مواجه میشود.
اکثریت خانواده ها پولی برای تهیه هدیه معلم فرزندانشان ندارند و از یکماه قبل از روز معلم دغدغه این را دارند که چکار کنند تا هم آبرویشان حفظ شود و هم فرزندانشان دلشاد گردند. از سوی دیگر هدایای تقدیم شده به معلمان از طرف مسئولین آموزش و پرورش چنان ناچیز است که اگر نباشد معلم رضایت خاطر بیشتری خواهد داشت.

البته که معلمان شریف و زحمتکش ایرانی هیچگونه چشمداشتی به هدیه مادی از سوی دانش آموزانشان ندارند و همواره غمخوار دانش آموزان محروم و بی بضاعت هستند.

معلمان در ایران تحت حاکمیت رژیم بی لیاقت و چپاولگر که اینروزها خود افشاگر دزدیها و اختلاسهای یکدیگر میباشند، با مشکلات و مسائل متعددی روبرو هستند که با بی توجهی و عدم رسیدگی مسئولین مربوطه تا بحال حل نشده باقی مانده و زندگی معلمان و خانواده هایشان را به نابودی کشانده است.

معلمی که دغدغه نان شب خود و خانواده را دارد و بعد از ساعات تدریس مجبور است یک شغل دیگری داشته باشد تا امرار معاش کند و از سوی دیگر دغدغه آموزش خوب به دانش آموزانش را دارد، باید چه مقدار فشار جسمی و روحی را تحمل کند تا شب را راحت بخوابد؟1!

بر اساس برآوردها و آمارهای انجمنهای معلمان، بیش از سه چهارم معلمان کشور زیر خط فقر قرار دارند!!

معلمان شریف و زحمتکش ایران بارها و بارها مجبور شده اند برای گرفتن حق و حقوق خود دست به اعتراضات و اعتصابات بزنند و در این راه متحمل فشارهای گوناگونی از جمله اخراج از کار،ضرب و شتم و تهدید،بازداشت و محکومیتهای طولانی مدت و حبس در زندان شده اند!!

در حالی معلمان حق طلب در خیابانها اعتراض میکنند و در حالی معلمان آزاده در زندان ها بسر میبرند که مقامات حکومت مشغول چپاول تروت مردم و جنگ و جدال برسر قدرت میباشند.

بنابر این تا این فاسدان و چپاولگران مستبد بر ایران حاکمند هیچ مشکلی از مشکلات معلمان و دیگر اقشار مردم حل نخواهد شد و تنها راه رهایی از این وضعیت موجود به پا خاستن و مبارزه برای گرفتن حق و حقوق چپاول شده از دست این رژیم دیکتاتور و ستمگر است.

کلید واژه ها