فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رهبر کاتولیک های جهان: خصومت علیه مهاجران گناه است

رادیو امید | 13:58 - 16.01.2018

 پاپ فرانسیس روز یکشنبه درجمع هزاران پناهجو از کشور های مختلف جهان در واتیکان سخنرانی کرد،آقای پاپ در پیام خود خصومت علیه پناهجویان را گناه خواند.

پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک‌های جهان خصومت علیه مهاجران و آوارگان را گناه خواند. رهبر کاتولیک های جهان این پیام خود را در جمع بزرگی از پناهجویان، آوارگان و مهاجران بیان داشت.
پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه خطاب به کسانی که در “سنت پیتر باسیلیکا” جمع شده بودند، گفت هرچند ترس یک پاسخ قابل فهم انسانی است، اما این هراس نباید به خشم و طرد دیگران بینجامد.

او گفت: «اجتماعات محلی گاهی می هراسند که تازه واردها نظم به وجود آمده مناطق آنها را خدشه دار کنند و چیزی را که سال ها برای ایجادش زحمت کشیده اند، “بدزدند”». این در حالی است که تازه واردها نیز از “تقابل، قضاوت، تبعیض و خطا هراس دارند».

رهبر کاتولیک های جهان در ادامه گفت: «شک داشتن و ترس گناه نیست؛ بلکه گناه این است که این ترس ها واکنش های ما را بسازند، انتخاب های ما را محدود کنند، احترام و سخاومت ما را در معرض خطر قرار بدهند، و باعث خصومت و طرد شوند».

پاپ از هزاران مهاجر، پناهجو و آواره از تقریبا ۵۰ کشور جهان خواسته بود تا در واتیکان گرد هم بیایند و روز جهانی مهاجران و آوارگان را تجلیل کنند.

رهبر کاتولیک های جهان که متولد ارجنتاین است، طی پنج سال رهبری کلیسای کاتولیک، مکررا در دفاع از حقوق مهاجران سخن گفته است. از سال ۲۰۱۳ تاکنون، جهان شاهد بحران های بزرگ مهاجرت از خاورمیانه و افریقا به اروپا، و از میانمار به بنگله دیش بوده است.
در اولین سفر رسمی خود به خارج از رم، پاپ به جزیره ایتالیایی لامپیدوسا سفر کرد؛ جایی که نخستین منطقه ورودی مهاجران افریقایی به اروپا است. در اپریل سال ۲۰۱۶، او همچنان از جزیره لیسبوس یونان که مملو از مهاجرانی بود که با قایق خود را از ترکیه رسانده بودند، دیدن کرد.

پاپ فرانیسکوس گفته است: «وارد شدن به یک فرهنگ دیگر آسان نیست؛ آسان نیست که خود را جای دیگران که بسیار از ما متفاوت هستند بگذاریم و افکار و تجربیات آنها را درک کنیم». او در ادامه توضیح داد: «در نتیجه، ما غالبا از روبرو شدن با دیگران خودداری می کنیم و موانع ایجاد می کنیم تا از خود دفاع کنیم».

با این همه، پاپ ۸۱ ساله مکررا تاکید کرد که تازه واردها نیز باید “قوانین، فرهنگ و سنت کشورهایی را که آنها را پذیرفته اند بشناسند و به آن احترام بگذارند». در مقابل، اجتماعات کشورهای میزبان نیز “باید بدون پیشداوری آغوش خود را برای تنوع غنی [تازه واردها] باز کنند و امیدها و توانایی های آنان، و همچنان ترس ها و آسیب پذیری هایشان را درک کنند”.

امروز دوشنبه، پاپ فرانسیسکوس سفر هشت روزه خود را به زادگاهش، منطقه امریکای لاتین آغاز می کند.

کلید واژه ها