فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رد حکم دادگاه عالی اروپا توسط مجارستان

رادیو امید | 10:18 - 08.09.2017

کشورهای اتحادیه اروپا درمورد توزیع پناهجویان هم چنان اختلاف نظر دارند، پس از این که شکایت چندین کشور اروپای شرقی به محکمه عالی اروپا با شکست مواجه شد، هنگری حکم محکمه را «غیرمسئولانه» خواند. چهار کشور اروپای شرقی به شمول هنگری با تقسیم پناهجویان در همه کشورهای عضو اتحادیه مخالفت کرده بودند.
محکمه عالی اروپا شکایت کشورهای اسلواکیا و هنگری علیه تقسیم آوارگان و پناهجویان در همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کاملا رد کرد. 
کشورهای اسلواکیا، هنگری، چک و رومانیا در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵ علیه تصمیم شورای وزیران اتحادیه اروپا دال بر تقسیم آوارگان و پناهجویان در همه کشورهای عضو رای داده بودند.
این شورا در زمان اوج بحران آوارگان تصمیم به تقسیم ۱۲۰ هزار مهاجر از کشورهای یونان، ایتالیا و هنگری به همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفت.
اکنون محکمه عالی اروپا در لوکزامبورگ این تصمیم را قانونی خواند. قاضیان این محکمه گفتند که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از چندین استثنا تقسیم آوارگان را بسیار به کندی به اجرا درآورده اند. اما این مساله اعتبار قانونی تصمیم شورای وزیران را زیر سوال نمی برد.
محکمه عالی اروپا همه دلایلی را که کشورهای اسلواکیا و هنگری ارائه کرده بودند، رد کرد. براساس حکم این محکمه، کشور پولند نیز که تا به حال از پذیرش حتی یک آواره خودداری کرده است، باید سیاست اش را تغییر دهد.
هنگری این حکم را «غیرمسئولانه» می خواند
ویکتور اوربان، نخست وزیر هنگری در واکنش به حکم محکمه، پذیرش آوارگان را رد کرده و گفت که با مهاجرت پای تروریسم نیز به کشور باز می شود. 
پتر سیارتو، وزیر خارجه هنگری این حکم محکمه را با نشر یک بیانیه رد کرد و گفت: «به نظر حکومت هنگری این تصمیم محکمه عالی اروپا بی شرمانه و غیرمسئولانه است. ما مطمئن هستیم که این تصمیم امنیت همه کشورهای اروپایی و آینده همه اروپا را به خطر می اندازد و مطمئنا بر ضد منافع کشورهای اروپایی به شمول هنگری است».
سیارتو در ادامه گفت: «هنگری به تلاش هایش ادامه خواهد داد تا خودش تصمیم بگیرد که به چه کسانی اجازه ورود به کشورش را می دهد…». 
آوراموپولوس، کمیسار اتحادیه اروپا که مسئول آوارگان است از هنگری خواست که به استقلال قاضیان در محکمه عالی اروپا احترام بگذارد.
رابرت فیکو، نخست وزیر سلواکیا در براتیسلاوا گفت که به حکم محکمه اروپایی احترام می گذارد، اما در موقف اساسی حکومتش علیه آوارگان تغییری ایجاد نمی شود.
میروسلاو لایچاک، وزیر خارجه این کشور در واکنش به حکم محکمه عالی اتحادیه اروپا گفت: «محکمه این تصمیم (تقسیم آوارگان) را تایید کرده و آن طور که من گفته ام ما نیز این تصمیم را تایید می کنیم و به آن احترام می گذاریم. ما باید به طور اساسی حکم محکمه را از نظر بگذرانیم و سپس البته ما این تصمیم را باید در سطح حکومتی قبول کنیم، به غیر از این چاره ای نداریم».
لایچاک در پاسخ به این سوال خبرنگاران که «آیا می توانید تصور کنید که سلواکیا این حکم را رد کند؟» گفت: «به نظر من این غیرقابل قبول است».
زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان پس از اعلام حکم محکمه عالی اروپا از همه کشورهای عضو خواست که قوانین اتحادیه اروپا را رعایت کنند و آوارگان را براساس قانون سهمیه بندی از کشورهای یونان و ایتالیا بپذیرند تا باری از دوش این کشورها بردارند.
گابریل در برلین گفت: «ما همچنین این انتظار را داریم که همه کشورهای اروپایی این حکم را قبول کنند و تصمیم ها را بدون هیچ درنگی به اجرا درآورند».
توماس دیمزیر، وزیر داخله آلمان نیز از هنگری و سلواکیا خواست که به حکم محکمه عالی اروپا دال بر پذیرش آوارگان احترام بگذارد. او روز چهارشنبه گفت: «من اکنون انتظار دارم که کشورهای نام برده وظایفشان را به طور کامل انجام دهند». آن ها باید شمار مشخصی از آوارگان را که به آن ها تخصیص داده شده، قبول کنند و شرایط لازم را برای ماندن این عده ایجاد کنند.

کلید واژه ها