فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رئیس سازمان محیط زیست خواستار استقراض از خارج برای احیای دریاچه ارومیه شد

رادیو امید | 10:43 - 06.12.2017

 عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست ایران که همزمان عهده‌دار مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه است، به خبرگزاری “ایسنا” گفت: دریاچه ارومیه با بودجه سنواتی احیا نمی‌شود، استقراض از خارج تنها راهکار تامین منابع مالی مورد نیاز این ستاد است.

وی افزود: اگر سازمان برنامه و بودجه پول ندارد، دولت اجازه دهد از منابع خارجی وام بگیریم. ما باید رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه را قانع کنیم که دریاچه ارومیه به قدری اهمیت دارد که اگر کشور در شرایط فعلی پول ندارد، برای احیای آن، وامی از خارج دریافت شود و دولت به تدریج طی 10 سال آن را پرداخت کند.

کلانتری در ادامه با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه دچار دو مسئله اصلی است، اظهار داشت: کمبود بودجه‌ و کاهش شدید بارندگی مهمترین مسائل دریاچه ارومیه هستند. دریاچه ارومیه در سال آبی 96-95 نسبت به یک سال قبل، 38 درصد و نسبت به میانگین بارش بلندمدت (48 ساله) حدود 22 درصد کم‌بارشی را تجربه کرد. امسال نیز با گذشت بیش از دو ماه از فصل پاییز هنوز بارش چندانی در این منطقه دریافت نشده و با اینکه بارش در این مقطع زمانی بسیار ناچیز بوده اما تبخیر به قوت خود باقی است و آب ورودی نیز وجود ندارد بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی ارتفاع دریاچه ارومیه کاهش پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر آب وارد دریاچه ارومیه نشود، دریاچه به شرایط بحرانی دوران قبل بر می‌گردد، افزود: اگر بخواهیم دریاچه ارومیه به روند عادی برگردد باید سالیانه 3.1 میلیارد متر مکعب آب وارد آن کنیم.

این در حالی لست که نزدیک به 70 سد آبی کوچک و بزرگ از وارد شدن آب به دریاچه ارومیه جلوگیری می کند و این سدهای غیر کارشناسی از دوره ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی به طور رسمی آغاز شده است. 

کارشناسان بر این باوردند که در صورت باز نکردن تمامی سد های اطراف دریاچه ارومیه به طور کلی خشک شده و به مهاجرت 14 میلیون انسان از مناطق شمال غربی ایران به مناطق دیگر خواهد شدو این فاجعه زیست محیطی قرن اخیر در جهان خواهد بود.

کلید واژه ها