فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

رئیس حوزه علمیه اصفهان: حیا در طلبه ها کم شده است

رادیو امید | 09:36 - 04.06.2018

 

مظاهری می‎گوید مردم به راحتی آبروی هم را می‌ریزند، غیبت می‌کنند، شایعه برای همدیگر اختراع و پخش می‌کنند و به راحتی تهمت می‌زنند.

شیخ حسین مظاهری رئیس حوزه علمیه اصفهان با انتقاد از کم شدن حیا در جامعه گفته «حیا در طلبه‌ها هم کم شده و گاهی دیده می‌شود که به بزرگان جسارت می‌کنند».
او به جوانترهای حوزه تشر زده که این طلاب کم حیا «هنوز در ابتدای درس خواندن است، امّا پشت سر مراجع و بزرگان غیبت می‌کند.»
او توضیح داده حیا فضیلت بسیار خوبی است، امّا متأسفانه از جامعه ما رفته است. اگر حیا را تجسّم کنند، یک زن می‌شود. حال آیا زنان در کوچه و خیابان حیا دارند؟ آیا این فساد اخلاقی که در جامعه هست، نشانۀ حیا است؟ آیا این بی‌حجابی‌ها و بدحجابی‌ها با حیا سازگاری دارد؟ آیا در اداره‌ها حیا حاکم است؟ بعضی از اداری‌ها با کمال شهامت به مردم توهین می‌کنند و کار آنها را انجام نمی‌دهند.
وی همچنین گفته سایر مردم هم چنین‌اند. به راحتی آبروی هم را می‌ریزند، غیبت می‌کنند، شایعه برای همدیگر اختراع و پخش می‌کنند و به راحتی تهمت می‌زنند.

نقل می‌کنند یک خانواده از گرگ‌ها هستند که بر خلاف سایر حیوانات و حتی بر خلاف سایر گرگ‌ها، اینها خودشان خودشان را می‌خورند. آنها دسته جمعی به شکل دایره‌ای دور هم می‌نشینند و به همدیگر نگاه می‌کنند. هرگاه یکی از آنها غفلت کند، بقیه روی سر او می‌ریزند و پاره ‌پاره‌اش می‌کنند.
لازم نیست بروید در گرگ‌ها، بیایید در آدم‌ها و ببینید هفت، ‌هشت‌، ده نفر در جلسه نشسته‌اند. کافی است یکی از آنها خارج شود. آنگاه همه هرچه بخواهند پشت سر او می‌گویند و آبرویش را می‌درند. این طرز رفتار، از بی‌حیایی سرچشمه می‌گیرد.
به نظر می‎رسد اظهارات او بی ارتباط با اختلاف نظر گسترده بخشی از روحانیون نسبت به علما و روحانیون حکومتی باشد که در ماه‎های اخیر به شدت زیاد شده است. برای اولین بار است که یک مقام حوزوی به طور رسمی این اظهار نظر تند را در مورد طلاب جوان می‎کند.

کلید واژه ها