فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دیده‌بان حقوق بشر: رژیم اسد از سلاح شیمیایی استفاده کرده است

رادیو امید | 10:59 - 04.04.2018

 

دیده بان حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد طی گزارشی اعلام کرد: بر اساس تحقیقات کارشناسان این سازمان از سال 2013 تا 2018، هشتاد و پنج بار حمله شیمیایی در سوریه انجام شده که بیشترین موارد از سوی رژیم اسد بوده است.

در این گزارش همچنین آمده است:

“کارشناسان این سازمان اسناد حمله مرگبار شیمیایی در 21 اوت سال 2013 در سوریه و همچنین استفاده از گاز کلر در 25 فوریه 2018 در غوطه شرقی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده اند.

بر اساس این تحقیقات و داده های 7 منبع مختلف، رژیم اسد مسئول بیشترین موارد حمله شیمیایی در سوریه است. تلاش های بین المللی جهت جلوگیری از حملات شیمیایی در سوریه ناکام مانده است”.

لاما فقیه، معاون بخش خاورمیانه سازمان دیده بان حقوق بشر نیز در این زمینه اظهار داشت:

“کاربرد سلاح های شیمیایی علی‌رغم توافقنامه منع استفاده از این نوع تسلیحات ممنوعه، خطر ناکارآمدسازی این تصمیمات بین المللی را به همراه دارد.

علی‌رغم گذشت یک سال از حمله به خان‌شیخون تلاش سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی برای جلوگیری از استفاده تسلیحات ممنوعه در سوریه افزایش نیافته است.

شورای امنیت و سازمان منع سلاح های شیمیایی با خونسردی روند تبدیل کابوس جنگی شیمیایی در سوریه به واقعیت را تماشا می کنند. خواهان اقدام جامعه بین المللی در این زمینه هستیم”.

کلید واژه ها