فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دیدار پنهانی ابراهیم رئیسی با رهبران حزب الله

رادیو امید | 11:34 - 09.02.2018

سید ابراهیم رئیسی‌ که از او به عنوان رهبر احتمالی ایران و جانشین آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر فعلی ایران یاد می‌شود، در سفری پنهانی به جنوب لبنان رفت و به همراه رهبران حزب‌الله از مرزهای لبنان و اسرائیل دیدن کرد.

رئیسی در این دیدار گفته «آزادی قدس نزدیک است… و به لطف جنبش‌های مقاومت فلسطینی بود که کشور توانست در مقابل اسرائیل بایستند و مذاکرات، تاثیری در رهایی کشور از دست صهیونیست‌ها ندارد.»

دیدار ابراهیم رئیسی تا روز دوشنبه 5 فوریه 2018 که با مسئولان لبنانی از جمله نبیه بری، رئیس پارلمان این کشور دیدار کرد، پنهان ماند. رسانه‌های لبنانی پس از آن از دیدار رئیسی با «تجمع العلماء المسلمين» و سخنرانی او برای تعداد قابل توجهی از علمای شیعه و سنی خبر دادند. تصویر حضور و سخنرانی ابراهیم رئیسی در جنوب لبنان، سه روز پس از آن مطرح شد که بنیامین نتانیاهو تهدید کرد لبنان سزای ساخت کارخانه موشک‌سازی توسط ایران در اراضی خود را خواهد پرداخت.

نماینده اسرائیل در سازمان ملل به بازدید ابراهیم رئیسی از منطقه اشاره کرد و گفت که فرماندهانی با لباس نظامی حزب‌الله و در حالی که اسلحه حمل می‌کردند، او را همراهی کرده‌اند. به گفته دانی دانون حمل اسلحه نقض آشکار قوانین شورای امنیت است، زیرا که این دیدار از منطقه‌ای صورت گرفته که تحت نظارت سازمان ملل است. این دیدار نشانه‌ای از تلاش‌های ایران برای بی‌ثبات‌سازی منطقه تلقی شده است و ایران تنها اسرائیل را تهدید نمی‌کند، بلکه لبنانی‌ها را نیز در صف اول هرگونه درگیری در آینده قرار می‌دهد؛ این درگیری می‌تواند اقدام نظامی علیه حزب‌الله و فعالیت‌های ایران در سوریه از جمله کارخانه‌های ساخت موشک این کشور باشد.

لازم به ذکر است که، ابراهیم رئیسی در سال 2015 از سوی رهبر ایران به عنوان متولی «آستان قدس رضوی» تعیین شد و وظیفه اداره حرم امام علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعیان در شهر مشهد را بر عهده گرفت.

 

کلید واژه ها