فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دو ملی پوش تیم کبدی ایران به کشور استرالیا پناهنده شدند.

رادیو امید | 15:33 - 12.05.2018

دو ملی پوش تیم کبدی ایران به کشور استرالیا پناهنده شدند. «مجتبی شادکام» و «امیر دهقانی» در مصاحبه با یکی از رسانه های خارج، رسما از پناهندگی به استرالیا خبر داده‌اند.

 

هردوی این ورزشکاران بارها در مسابقات آسیایی و جهانی برای ایران بازی کرده اند و از قهرمانان ایران در رشته کبدی بودند. اما پس از کاپ جهانی کبدی در ملبورن، حاضر به بازگشت نشدند و در استرالیا ماندند.

مجتبی شادکام در چرایی پناهندگی خود می گوید: «فضای بسیار فاسدی بر ورزش ما حکمفرماست. رؤسای اغلب فدراسیون‌ها امنیتی و سپاهی‌اند. دغدغه ورزش ندارند و در خدمت دیکتاتوری اسلامی‌اند…کدام ملی‌پوش است که دلش از فساد در ورزش خون نشده باشد. کدام ملی‌پوش می‌خواهد بیلبورد تبلیغاتی یک نظام فاسد باشد. ملی‌پوش واقعی یعنی افتخارآفرین و شادکننده دل مردم».

شادکام ادامه می دهد: «در ایران به هر کسی که کمی متفاوت باشد انگ می‌زنند. ملی‌پوشان را تحت فشار می‌گذارند و زیر ذره‌بین دائمی هستیم تا مطمئن شوند رفتارمان حتی خارج از میادین ورزشی، در راستای ایدئولوژی نظام است. از ما انتظار عملگی برای نظام جمهوری اسلامی را دارند».

امیر دهقانی هم می گوید: «همیشه بابت حق‌خوری‌ها و زورگویی‌ها درگیر بودیم. در جریان مسابقات ملبورن نیز با رئیس فدراسیون درگیر شدیم. تهدید کرد در تهران به سختی تنبیه‌مان خواهد کرد. به جرم اینکه به گفتهٔ او از خطوط قرمز نظام خارج شده‌ایم».

با وجود اعلام این دو ورزشکار مبنی بر پناهندگی به کشور استرالیا، فدراسیون کبدی جمهوری اسلامی این مساله را تکذیب کرد. «عباس خواجه اورسجی»، رئیس فدراسیون کبدی، به خبرگزاری مهر گفت که آنها به ایران برمی‌گردند و قصد پناهندگی ندارند، بلکه مانده‌اند تا برای یک باشگاه در لیگ جهانی انتخاب شوند.

کلید واژه ها