فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دعوای آب در ایران سیاسی است

رادیو امید | 13:27 - 01.08.2017

کارشناسان محیط زیست ایران از تشدید تنش آبی در این کشور خبر داده و دعوای آب در ایران را “سیاسی” می‌دانند.

علی خلد برین، کارشناس محیط زیست ایران در گفتگو با خبرگزاری “آناتولی” اعلام کرد: با یک بحران جدی و فاجعه آمیز در بخش آب مواجه هستیم و یک تنش بالقوه در این زمینه در داخل کشور میان استان ها و کشورهای همسایه وجود دارد که در آینده نیز این تنش ها تداوم خواهد یافت.

در پی اظهارات علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران مبنی بر اینکه بحران آب در این کشور وارد مقوله امنیتی شده و با توجه به تنش آبی اخیر در مرزهای ایران با افغانستان و اداره محلی کرد شمال عراق، علی خلد برین و ناصر کرمی از کارشناسان محیط زیست ایران در گفتگوی اختصاصی خبرنگار آناتولی به بررسی ابعاد و زوایای بحران آب در این کشور و مرزهای آن پرداختند.

وی افزود: “امروزه کشورهای عراق، پاکستان، افغانستان و سوریه با مشکل کم آبی مواجه هستند که این بحران در منطقه، پیامدهای جهانی در پی خواهد داشت. ضمن اینکه در داخل کشور نیز استان های بزرگ درگیر این مشکل بوده و مساله بعد سیاسی پیدا کرده است. به گونه ای که بر سر تامین آب شهرها، تنش هایی بروز پیدا می کند”.

خلد برین تاکید کرد: “دعوای آب در ایران سیاسی است به گونه ای که به رغم منافع ملی در این زمینه تضاد منافع به وجود می آید. ناچار هستیم فارغ از احساسات و بیانات احساسی، یک نگاه عقلایی، همه جانبه و یکپارچه نسبت به منابع آب داشته باشیم و یک تصمیم درست در این رابطه اتخاذ کنیم. در غیر این صورت بحران تشدید خواهد شد”.

این کارشناس محیط زیست با انتقاد از رویکرد مسئولان ایرانی در خصوص منابع آبی اظهار داشت: دولتمردان ما نه تنها نگاه درست به منابع آبی ندارند، بلکه دنبال شعارهای “لمپنی” و “دلخوش کنک” هستند و بیشتر مسائل را فرافکنی می کنند.

خلد برین تصریح کرد: واقعیت این است که هیچ آینده نگری در خصوص منابع آبی وجود ندارد و از یک مدیریت خوب در این زمینه برخوردار نیستیم. هیچ نوع نگرش درستی درباره مدیریت آب نداریم.

وی اظهار داشت: امروزه رقبای جهانی روی تجارت آب برنامه ریزی می کنند و به دلیل فقدان برنامه ریزی در این زمینه دچار تنش خواهیم شد.

در این راستا، ناصر کرمی، کارشناس محیط زیست و استاد دانشگاه در مصاحبه با خبرنگار آناتولی از مشکل کم آبی در ایران به عنوان یک چالش جدی نام برده و تصریح کرد که این مساله فرصت های معیشت و سکونت در ایران را محدود کرده و می رود که شکل بحرانی تر به خود بگیرد.

وی با اشاره به فرسایش خاک و بیابان زایی و خشک شدن تالاب ها تاکید کرد که نیمی از ایران بیابان مطلق است و روز به روز دشت‌ها خالی از سکنه می شوند.

کرمی در ادامه تاکید کرد که با توجه به وضعیت فوق می توان گفت که ایران یک “جغرافیای کاذب” دارد و در آینده با بحرانی تر شدن مساله آب فرصت های سکونت در این کشور محدودتر خواهد شد ضمن اینکه این مساله تنش های بسیاری را در ابعاد گسترده به وجود خواهد آورد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به وضعیت نگران کننده محیط زیست ایران اظهار داشت که “با خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها و شاخص های قهقرای محیطی از فرسایش خاک و بیابانزایی تا تخریب پوشش گیاهی و فرونشست دشتها فرصت های زیادی در ایران از بین می رود و کشور را با چالش جدی مواجه می کند”.

کرمی افزود: امروزه در ایران کشاورزی یک اقتصاد ورشکسته است و با تداوم بحران کم آبی فرصت های معیشت و سکونت محدودتر خواهد شد.

گفتنی است ماه گذشته علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اعلام کرد که ” بحران آب عملا وارد مقوله امنیتی شده است و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم”. این در حالی است که در روزهای اخیر درگیری بر سر آب در روستای شهرستانک جغتای در استان خراسان ایران کشته و زخمی هایی بر جای گذاشت که حاکی از بحرانی شدن وضعیت آب در این کشور است.

کلید واژه ها