فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دستگیری دست‌کم 14000 مهاجر غیرقانونی طی 8 ماه در غرب ترکیه

رادیو امید | 15:44 - 16.08.2018

نیروهای مرزبانی استان ادیرنه ترکیه در هشت ماه گذشته 13 هزار و 900 مهاجر که قصد داشتند از راههای غیرقانونی به اروپا و یونان بروند را دستگیر کردند.

طی این مدت 8 هزار 651 مهاجر غیرقانونی هنگام عبور از ترکیه به یونان و بلغارستان و همچنین 5 هزار و 249 فرد دیگر که با فشار یونان و بلغارستان دوباره به مناطق مرزی بازگردانده شده بودند، توسط مرزبانان ترکیه “عقاب‌های مرزی” دستگیر شدند.

این افراد که اتباع افغانستان، پاکستان، فلسطین، اریتره، سومالی، غنا، مراکش، الجزایر، تونس، سنگال، تاجیکستان، عراق، بنگلادش، سوریه، ویتنام، نپال، اردن، بورکینافاسو، لیبی، سیرالئون، کنگو، یمن، مصر، سریلانکا، عربستان سعودی، گرجستان، آذربایجان، سودان، تبت، لبنان، میانمار بعد از اتمام تحقیقات به اداره مهاجرت استان‌های مربوطه انتقال داده شدند.

گفتنی است بیشترین مهاجران غیرقانونی در سال جاری در نزدیکی مرز با یونان دستگیر شده اند. قاچاقچیان به دلیل حفاظت مرز بین ترکیه و بلغارستان با کشیده شدن 270 کیلومتر سیم خاردار، این مسیر را دشوار دانسته و بیشتر بر عبور از رودخانه مریچ در مرز یونان متمرکز شده اند.

در طول خط مرزی 212 کیلومتری بین ترکیه – یونان٬ 12.5 کیلومتری مرز زمینی سیم‌های خاردار نصب شده است.

هزاران مهاجر و پناهجو به دلیل درگیری‌های داخلی و مشکلات اقتصادی در کشورهای خود در تلاش برای رسیدن به اروپا از طریق راه های دریایی و زمینی هستند.

شهر مرزی ادیرنه به دلیل نزدیکی به دو کشور اتحادیه اروپا یکی از مسیرهای اجتناب ناپذیر برای مهاجران غیرقانونی است. سالانه هزاران نفر در حال تلاش برای عبور غیرقانونی به بلغارستان و یونان توقیف و دستگیر می‌شوند.

برخی این افراد با پرداخت هزینه ای گزاف به مقصد خود در اروپا می‌رسند و برخی نیز توسط نیروهای مرزبانی دستگیر می‌شوند.

کلید واژه ها