فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

درگیری میان پناهجویان افغان و سوری در یونان

رادیو امید | 10:48 - 21.12.2017

ده ها پناهجوی افغان و سوری در یک کمپ در جزیره لسبوس یونان شامگاه سه شنبه باهم درگیر شدند،درپی این زدو خورد چندین نفر به شمول دوخانم بار دار زخمی شده اند، درگیری پناهجویان افغانستان و سوریایی در حالی رخ داده است که وضعیت پناهجویان در این اردوگاه بسیار وخیم گزارش می شود.

در نتیجه درگیری فزیکی میان پناهجویان افغان و سوریایی در جزیره لیسبوس یونان شماری زخم برداشتند. این چندمین باری است که میان پناهجویان کشورهای مختلف در کمپ ها منازعه ایجاد می شود. 
شماری از پناهجویان سوریایی و افغان در یکی از اردوگاه های جزیره لیسبوس یونان با هم درگیری فزیکی کردند. این رویارویی سه شنبه شب اتفاق افتاده است. گفته می شود که ده ها تن در نتیجه این درگیری زخم برداشته اند. در میان زخمیان این حادثه دو خانم حامله نیز شامل اند که به هدف معالجه به شفاخانه ها انتقال یافته اند. روزنامه آنلاین “لیسبوس نیوز” گزارش داده است که اندکی پس از این رخداد، پولیس و نیروهای آتش نشانی به محل رفتند تا این رویارویی را مهار کنند. تا حال دلیل اصلی این واقعه خشونت به همراه روشن نشده است.

اردوگاه های پناهجویان در جزیره لیسبوس بیش از حد ظرفیت پُر شده اند. این محل به عنوان مسیر اصلی پناهجویانی که قصد رسیدن به اروپا را دارند به حساب می آید. مقام های یونان به هدف کم کردن فشار از اردوگاه ها در جزایر، بیش از ۱۵۰۰ پناهجو را به مناطق خشکه این کشور انتقال دادند.

تنها کمپ موریا که در واقع برای پذیرش ۲۳۰۰ تن ایجاد شده بود در حال حاضر میزبان نزدیک به ۵ هزار و ۵۰۰ تن می باشد. در خیوس و جزایر دیگر نیز وضعیت همین گونه است.

بر بنیاد توافق صورت گرفته میان اتحادیه اروپا و ترکیه در سال ۲۰۱۶، همه پناهجویانی که از طریق دریای اژه به یونان می رسند، باید درخواست های پناهندگی خود را در جزایر یونان ارائه بدارند.

بررسی پرونده های پناهجویان با توجه به آمار بلند تازه واردان بسیار به کندی پیش می رود. این امر سبب شب است که پناهجویان و مهاجرین ماه های بی شماری را در اردوگاه های شلوغ سپری کنند.

کلید واژه ها