فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

دادگاه رژیم جمهوری اسلامی، کودک متهم دارای اختلالات روانی را به اعدام محکوم کرد

رادیو امید | 14:19 - 07.11.2018

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۱ آبان‌ماه ۱۳۹۷، شایان سعیدپور کودک-مجرم متهم به قتل محبوس در زندان سنندج توسط شعبه ۱ دادگاه کیفری یک استان کردستان به ریاست قاضی وفاییان به اعدام محکوم شد.

 

 

این زندانی که از مردادماه سال ۹۴ بازداشت شده، متهم است که در جریان یک درگیری در سال ۹۴ یک شهروند دیگر اهل سقز را به قتل رسانده‌ است. سن این زندانی در زمان حادثه کمتر از ۱۸ سال بوده است. علاوه بر صغر سن مدارکی وجود دارد که نشان می دهد شایان سعیدپور پیش از وقوع حادثه قتل تحت نظر روانپزشک بوده است. اعدام کودک-مجرمان در ایران از جمله مواردی است که همواره با اعتراض جامعه بین‌الملل روبرو بوده است.

یک عضو خانواده آقای سعیدپور که نخواست نامش فاش شود در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “شایان متولد ۳۰ شهریور ۱۳۷۶ و اهل شهر سقز به اتهام قتل «سلیمان آزادی» که طی یک درگیری در تاریخ ۲۵ مردادماه سال ۹۴ اتفاق افتاده بود به اعدام محکوم شده است. شایان در زمان حادثه قتل دقیقا ۱۷ سال و ۱۰ ماه و ۲۵ روز سن داشته است”.

به گفته این منبع مطلع شایان سعیدپور مدعی شده است که در زمان نزاع حالت عادی نداشته و تحت تاثیر مشروبات الکلی دست‌ساز بوده است.

 

کلید واژه ها