فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

خیمه شبازی نمایندگان مجلس بر سر بحران دلار

رادیو امید | 14:27 - 10.04.2018

 

در جریان بحران اقتصادی رژیم به ویژه بر سر بحران و گرانی دلار که این روزها زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تشکیل صفهای طولانی در مقابل صرافی ها شده است ، امروز بیست و یکم فروردین در جلسه ای که به همین منظور در مجلس رژیم تشکیل شد، درگیری های لفظی بین اعضای مجلس صورت گرفت .


حشمت‌الله فلاحت‌پیشه خطاب به روحانی گفت: روی سخنم درباره گرانی ارز و نوسانات موجود در این بازار، با آقای رئیس‌جمهور است، زیرا معتقدم که مشکلات اقتصادی، تیم اقتصادی دولت را لِه کرده و کار به خودِ آقای رئیس‌جمهور رسیده است.
وی با بیان اینکه در رأس مسائل اقتصادی کشور، مدیران نالایق قرار گرفته‌اند، اظهار داشت: دولت می‌خواست گرانی‌ای را به دوش مردم بگذارد، اما مجلس اجازه نداد، حتی اگر سیاست تثبیتی دولت جواب بدهد، همان گرانی را به دوش مردم گذاشته و قانون مجلس را دور زده‌اند.

فلاحت‌پیشه اضافه کرد: شوک به بازار ارز وارد کردند و در این زمان، آن بخش از دولتمردانی که سعی کردند گرانی را به دوش مردم تحمیل کنند، به نتیجه رسیدند و در مرحله بعدی نیز آن دسته از قاچاقچیان یقه سفید و دلالان صاحب رانت دولتی، بیشترین سود را به‌دست آوردند، این واقعیتی است که شکل گرفت و اولین خیانت به شعار سال بود.

وی تأکید کرد: صنعتگران ما چگونه می‌توانند در این شرایط ارزی با کسانی که دست‌شان در دست خارجی‌هاست، رقابت کنند؛ این خیانت است.، چرا می‌گویید یک صدا ز دولت و مجلس خارج شود؟ بنده از بعضی از همکاران در مجلس تعجب می‌کنم! به قانونی که خودتان در بودجه نوشته‌اید، متوسل شوید و به وظیفه‌تان عمل کنید، در عرصه سیاسی و امنیتی دشمن، دشمن کنید، اما در عرصه اقتصادی، بگویید نالایقی مدیریت و رانت‌های اقتصادی.

وی تصریح کرد: مجلس تحقیق و تفحص کند که در این شوکی که به مردم وارد شد، چه کسانی صاحب سود و سرمایه شدند و چه کسانی به دولت وصل بودند و چه کسانی در آینده هم این کارها را انجام خواهند داد، زیرا بار اول‌شان نیست و باز هم از این کارها خواهند کرد.

فلاحت پیشه خطاب به سیف، رئیس کل بانک مرکزی که در جلسه علنی مجلس حضور داشت، گفت: بنده سال گذشته تحقیق و تفحص از 104 هزار میلیارد تومان تسهیلات وصول نشده بانک‌ها را مطرح کردم و شما(سیف) در کمیسیون اقتصادی گفتید که به صحن نیاید، التهاب ایجاد می‌شود، الآن این رقم، به 110 هزار میلیارد تومان رسیده است.

فلاحت‌پیشه ادامه داد: آقای سیف، شما به خاطر هزار میلیارد تومان تسهیلات که امحال نکردید، به زلزله‌زدگان خیانت کردید، شب عید آنها را خراب کردید و امروز هم دارید به کل ملت ایران خیانت می‌کنید؛ ارز دو برابر شده، باز هم بگویید، اقتصاد متعادل است، مدیران تا زمانی که بگویند اقتصاد متعادل است، لیاقت مدیریت ندارند، شعار استعفا، استعفای مجلس، شعار مردم بود.

فلاحت پیشه در پایان خاطرنشان کرد: آقای سیف، در ابتدای سال، عید مردم را خراب کردید، بعد امروز آمار می‌دهید، بنده با یک‌صدایی مجلس و دولت مخالفم، معتقدم که مجلس براساس آنچه که در قانون بودجه تصویب کرده، به وظیفه تحقیق و تفحص و نظارتی خودش باید عمل کند.

در این جلسه سیف رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه این نشست فرصتی است تا علل نوسانات بازار ارز مورد بررسی قرار گیرد، گفت: شب گذشته در جلسه‌ای در ستاد اقتصادی دولت در خدمت رئیس جمهور تصمیماتی گرفته شد که توضیحات آن اعلام شد.

در ادامه اظهارات سیف، علی لاریجانی رئیس مجلس از نمایندگان خواست به‌دلیل اهمیت موضوع سکوت را رعایت کنند. اما نمایندگان خواستار غیرعلنی شدن جلسه و برخی با صدای بلند خواستار استعفای سیف بودند.

رئیس مجلس مرتباً آنها را به مراجعه و نشستن بر صندلی‌شان دعوت می‌کرد اما هر دقیقه تعداد نمایندگانی که مقابل تریبون مجلس و در جایگاه سخنرانی سیف جمع شده بودند، بیشتر می‌شد.

سیف به سخنرانی خود ادامه داد و گفت: ثبات بازار ارز، کنترل تورم و روند کاهنده تورم و تورم تک‌رقمی و رشد اقتصادی در دو سال اخیر از دستاوردهای دولت بوده است.

اظهارات سیف باعث تشنج شد و عده ای از اعضای مجلس به جایگاه تریبون هجوم بردند و خطاب به سیف شعار دادند”استعفا، استعفا”

سیف با بیان اینکه عوامل افزایش نرخ ارز اقتصادی نیست، گفت: انتظارات بازار و عدم اطمینان به بازار موجب افزایش نرخ ارز شده است. دشمنان ما بیکار ننشسته‌اند، کارشان دشمنی کردن است و با التهاب‌آفرینی بین المللی تلاش می‌کنند در بازار ارز التهاب ایجاد کنند.

کلید واژه ها