فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

خطر اعدام برای فعالان محیط زیست بازداشت شده، با تغییر عنوان اتهامشان

رادیو امید | 10:54 - 12.11.2018

محسنی‌اژه‌ای در صد و سی و سومین نشست خبری خود در 20 آبانماه در جمع خبرنگاران پاسخ به سوالی درخصوص پرونده فعالان محیط‌ زیستی مبنی بر اینکه عنوان کیفرخواست آنها تغییر کرد، دلیل آن چیست، اظهار کرد: باید توضیح دهم که کیفرخواست آنها تغییر نکرد بلکه عنوان آن تغییر کرد. اینکه در یک پرونده کیفرخواست چیزی باشد و بعد عنوان کیفرخواست تغییر کند موضوع جدیدی نیست و اینکه عنوان اتهامی تغییر کند هم چیز بعیدی نیست و در کشور خودمان و دنیا هم این مساله جدید نیست.

محسنی اژه‌ای خاطر نشان کرد: با وصول گزارش ستادکل نیروهای مسلح عنوان اتهامی آنها از جاسوسی محض به افساد فی الارض تغییر یافت و به دادگاه رفت و البته اینکه برای دادگاه چه چیزی احراز شود (معلوم نیست و) فعلا در مرحله دادسرا و کیفرخواست قرار دارد.           

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌‌ای اعلام کرد دستگاه قضایی ایران اتهاماتی را به فعالان محیط زیست بازداشتی نسبت داده که ممکن است موجب اعدام آن‌ها شود.

این سازمان مدافع حقوق بشر از مقام‌های ایران خواسته یا فوراً این فعالان را «که ۹ ماه است در بازداشت خودسرانه به‌سر می‌برند» آزاد کنند، یا مدرکی ارائه کنند که اتهامات علیه آن‌ها را توجیه و محاکمه‌ عادلانه را تضمین کند.

لازم به یادآوری است که، کیفر متهمان  مفسد فی الارض در قوانین رژیم جمهوری اسلامی، اعدام می باشد.

کلید واژه ها