روزنامه خراسان روز پنجشنبه ۱۱ مرداد، در ضمیمه خود که روزنامه محلی سیستان و بلوچستان است مطلبی با عنوان «quot;مرگquot; فروشی» منتشر کرده که گزارشی است درباره تجارت خرید و فروش مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته است.

 

در این گزارش حیدر میرزایی، مدیرکل تعزیرات حکومتی در استان سیستان و بلوچستان گفته که در مجموع ۱۴۹ تن کالای تاریخ مصرف گذشته کشف شده که حدود ۱۰۰ تن نوشیدنی، ۲۰ تن مواد خوراکی، ۱۵ تن مواد غذایی و ۱۴ تن داروی گیاهی بوده است. مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته می‌توانند در کوتاه مدت عوارضی مانند مسمومیت داشته باشند و در دراز مدت سبب بروز بیماری‌های مختلف و در نهایت مرگ شوند. شدیدترین آسیب‌ها در این زمینه را کودکان و سالمندان می‌بینند.

سیستان و بلوچستان یکی از فقیرترین استان‌های ایران است. چندی پیش گزارشی در صداوسیمای جمهوری اسلامی درباره فقر شدید و خوردن گوشت گربه در روستاهای زابل منتشر شد. علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی پس از انتشار این گزارش گفت: «۷۵ درصد مردم استان سیستان و بلوچستان فقر غذایی دارند». حسین‌علی شهریاری، نماینده دیگر زاهدان در مجلس شورای اسلامی ایران سال گذشته اعلام کرد که ۸۰ درصد از مردم سیستان و بلوچستان زیر خط فقر به سر می‌برند.

از رادیو زمانه