فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

حمایت مستمر و سیستماتیک روسیه از رژیم اسد

رادیو امید | 10:28 - 12.04.2018

 

فدراسیون روسیه حملات شیمیایی متحد خود رژیم اسد علیه غیرنظامیان در سوریه که جنایت جنگی و اقدامی ضد بشری محسوب می شود، را به‌طور مداوم و سیستماتیک رد می کند.

مسکو همواره تلاش می کند قربانیان این حملات شیمیایی را به عنوان عامل آن معرفی کند و به شورای امنیت سازمان ملل اجازه آغاز تحقیقات درباره آن را نمی دهد.

بر اساس داده های شبکه حقوق بشر سوریه (SNHR) رژیم اسد از آغاز درگیری های مسلحانه در این کشور در ماه مارس سال 2011 تاکنون دست‌کم 215 بار حمله شیمیایی انجام داده‌ است.

تنها سه مورد از این حملات که تعداد قربانیان زیاد بوده است، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده و در دستور کار آن قرار گرفت.

روسیه تصاویر غیرنظامیان مسموم در حمله شیمیایی در سوریه را قانع ‌کننده نمی داند و همچنین مدعی است که کشورهای غربی در این زمینه اسناد جعلی تهیه و ارائه می کنند.

در حمله شیمیایی به غوطه شرقی در آگوست 2013 بیش از 400 غیرنظامی کشته شدند. این حمله، بزرگترین قتل عام شیمیایی در سوریه به شمار می رود. روسیه مدارک و اسناد این کشتار را نیز قانع ‌کننده ندانست و آن را “توطئه آمریکا” عنوان کرد.

پس از حمله شیمیایی به غوطه شرقی انتظار می رفت آمریکا طبق اعلام قبلی خود مبنی بر «خط قرمز» بودن استفاده از این نوع سلاح، به بحران سوریه مداخله کند، اما روسیه با ارائه پیشنهادی جهت انهدام زرادخانه شیمیایی رژیم اسد، از این امر جلوگیری کرد.

رژیم اسد بر اساس پیشنهاد روسیه تضمین داد که روند انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود را تحت نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی آغاز می کند. در 19 اوت سال 2014 اعلام شد که این روند تمام شده، اما رژیم اسد استفاده از سلاح های شیمیایی در ادلب، حلب و غوطه شرقی را ادامه داد.

دومین قتل عام شیمیایی رژیم اسد، حمله 4 آوریل 2017 به شهر خان شیخون در استان ادلب در شمال غرب سوریه بود که در آن دست‌کم 100 غیرنظامی کشته شدند. روسیه این بار نیز اعلام کرد که این حمله “کار مخالفین” است. 

ایگور کوناشینکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه مدعی شد: “حادثه خان شیخون ادلب ناشی از انفجار انبار تسليحات شيميايی گروه‌های تروریستی در اثر حمله هوایی رژیم بوده که طی آن گاز در شهر منتشر شده است. این انبار برای تولید و ذخیره گلوله های حاوی گاز سمی استفاده می‌شده است”.

ولی در تصویربرداری تیم خبرگزاری آناتولی با استفاده از پهپاد از فراز این منطقه که یک روز پس از حمله مذکور انجام دادند، مشخص شد که این انبار محل سیلوهای خالی غلات و حبوبات بوده است.

آمریکا سه روز پس از این حمله پایگاه الشعیرات رژیم اسد را با چند فروند موشک هدف قرار داد. روسیه این حمله را اقدام نظامی علیه دولت سوریه دانست. مسکو در روند تحقیقات درباره تعیین مسئول حملات شیمیایی در سوریه مانع تراشی کرد.

مکانیسم تحقیقاتی مشترک (JIM) طی گزارشی در 27 اکتبر 2017 رژیم اسد را مسئول حمله شیمیایی به خان شیخون دانست و آن را به شورای امنیت ارائه کرد. روس‌ها در این مورد نیز از روش‌های تحقیقات این کمیته بین‌المللی انتقاد و آن را به جانبداری متهم کردند.

این کمیته در حین انجام تحقیقات درباره حمله شیمیایی به خان شیخون، رژیم بشار اسد را مسئول سه حمله دیگر به دو روستا در ادلب و یک منطقه در حلب دانست.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت درباره استفاده از سلا‌های شیمیایی در سوریه روند تحقیقات این کمیته بین المللی را به عنوان “تحقیقات فرضی” و “اتهامات بی اساس” دانست.

روسیه همچنین در تاریخ 18 نوامبر 2017 قطعنامه شورای امنیت جهت تمدید ماموریت مکانیسم تحقیقاتی مشترک را وتو کرد. این کشور از آغاز درگیری‌های سوریه تاکنون 10 بار قطعنامه شورای امنیت را به نفع رژیم اسد وتو کرده است.

– کشتار شیمیایی دوما

در حمله شیمیایی شنبه گذشته رژیم اسد به مناطق مسکونی در شهرستان دوما در غوطه شرقی که آخرین نقطه تحت کنترل مخالفان این رژیم در این منطقه به شمار می رود، 78 غیرنظامی کشته شدند.

روسیه این حمله را نیز بهانه برخی کشورها برای خرابکاری در روند تخلیه غیرنظامیان و مخالفان رژیم از غوطه شرقی که در تاریخ 22 مارس سال جاری آغاز شده است، دانست. وزارت امور خارجه روسیه اخبار منتشر شده درباره حمله شیمیایی به دوما را “جعلی” توصیف کرد.

کلید واژه ها