فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

جنگ ایران و اسرائیل در خاکهای سوریه؟

رادیو امید | 11:38 - 10.02.2018

در یک درگیری هوایی که شنبه 10 فوریه (21 بهمن) در آسمان سوریه و بر فراز بلندی های اشغالی جولان اتفاق افتاد،  جنگنده F16 اسرائیلی و یک پهباد ایرانی سرنگون شدند.

سامانه موشکی دفاع ضد هوایی سوریه «سام»،  دهها موشک را به سمت جنگنده های اسرائیلی شلیک کرد.

جنگنده های اسرائیلی در حال انجام عملیاتی نظامی برای بمباران کردن اهدافی در پایگاه هوایی «تیفور» شهر «دیرالزور» واقع در شرق سوریه بودند که ساعاتی قبل از آن یک پهباد ایرانی از آنجا به سمت اسرائیل به پرواز در آمده بود.

پهباد ایرانی در آسمان شمال اسرائیل توسط سامانه رادارهای این کشور رهگیری و توسط یک فروند آپاچی هدف قرار گرفته و سرنگون شد.

مقامات نظامی اسرائیل اعلام کرده‌اند که این پهپاد وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود. ارتش اسرائیل می‌گوید که به ۱۲ هدف، از جمله سه هدف مربوط به پدافند هوایی سوریه و چهار هدف مرتبط با سازوبرگ نظامی ایران در سوریه حمله کرده است.

منابع اسرائیلی این نظریه که پهباد ایرانی، یک تله نصب شده در عمق خاک سوریه برای شکار جنگنده های اسرائیلی است را دور از انتظار نمی بینند. آنها می گویند به پرواز در آمدن پهباد ایرانی از شرق سوریه به منظور کشاندن جنگنده های اسرائیلی برای انجام عملیاتی تلافی جویانه در عمق خاک سوریه بوده است تا از این طریق آنها را در کمین سامانه دفاع موشکی ضد هوایی سوریه گرفتار کنند.

لازم به یادآوری است که، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل سه شنبه هفته گذشته در اقدامی کم سابقه از بلندی‌های جولان (گولان) در مرز مشترک اسرائیل و سوریه بازدید کرد .

 نتانیاهو در سخنانی در این منطقه مرزی تاکید کرد که اسرائیل خواهان صلح است اما برای هر سناریوی دیگری نیزآماده است و به کسی توصیه نمی کندکه اسرائیل را آزمایش کند.

کلید واژه ها