فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

جمله جنجالی نماینده پارلمان اروپا در مورد پناهجویان

رادیو امید | 10:44 - 10.01.2018

 مانفرد وبر، نماینده آلمانی پارلمان اروپا از حزب میانه رو مردم می گوید از اینکه از جمله «راه حل پایانی» استفاده کرده است پشیمان و متاسف است. البته او همزمان رقبای خود که آقای وبر را به نزدیکی‌اش با ایدئولوژی آلمان نازی متهم کرده بودند، مورد انتقاد شدید قرارداد و گفت به آنها اجازه نمی دهد از جمله اشتباه او به نفع خود سوء استفاده کنند.

مانفرد وبر که در یک برنامه رادیویی در آلمان حاضر شده بود در بخشی از سخنانش با اشاره به بحران پناهجویان اعلام کرد برای این بحران باید یک «راه حل نهایی» در سال جدید میلادی به اجرا درآید.

اصطلاح «راه حل پایانی» به جا مانده از دوران حکمرانی نازیها در آلمان است. هیتلر بارها در سخنرانی‌هایش در دهه ۳۰ میلادی و پیش از آغاز جنگ دوم جهانی از اصطلاح «راه حل پایانی» استفاده کرده بود. سخنان هیتلر در این باره اشاره‌ای بود به کشتار جمعی و سیستماتیک یهودیان و دیگر اقوامی که به گفته رایش سوم از نژاد آریایی نبودند. راه حل نهایی هیتلر نهایتا عامل اصلی تلخترین نسل کشی قرن بیستم میلادی شد.

مانفرد وبر پس از واکنشهای تند به استفاده او از این اصطلاح به سرعت در صفحه توییتر خود نوشت: «من از بیان چنین جملاتی افسوس می خورم و عذرخواهی می کنم. اما اینکه برخی از اعضای احزاب رقیب از این سخنان سوء استفاده کرده و من را نزدیک به نازیها بدانند کاملا انتقاد می کنم.»

کلید واژه ها