فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

جان گلرخ ایرانی در خطر است

رادیو امید | 13:03 - 04.04.2018

 

ظهر روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۷، گلرخ ایرایی در شصتمین روز اعتصاب غذا خود بی حال شده، سپس از تشنج به اغما رفته و به بیمارستانی در نزدیکی زندان قرچک منتقل شده است.

روز ۲۱ اسفند ۱۳۹۶، این دو زندانی سیاسی با ضرب و شتم از قرنطینه زندان قرچک ورامین به بند مادران این زندان منتقل شدند. طی این ضرب و شتم یکی از کلیه های وی ضرب دیده است و حال گلرخ نیز به دلیل ضرب وشتم وخیم شده است.

در حال حاضر این دو زندانی سیاسی در بند مادران زندان قرچک به سر می‌برند. گفته می شود که «حدود ۲۰ کودک در این بند در کنار مادرانشان هستند، تعدادی هم زن باردار در بند است. زنان با جرم‌های سنگین در بند هستند و تفکیک جرایمی صورت نگرفته است. وضعیت بهداشتی و امنیتی بند هم به شدت وخیم است.»

روز دوشنبه ۲۸ اسفند چهار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای، خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی آتنا دائمی و گلرخ ایرایی شدند. آنها در مورد گزارشهایی که خبر از ضرب‌وشتم این دو زندانی سیاسی در بازداشت می‌دهد ابراز نگرانی عمیق کردند. این چهار کارشناس سازمان ملل نوشته‌‌اند که تلاش کرده‌اند با مقامهای ایران درباره‌ی وضعیت آتنا دائمی و گلرخ ایرایی گفتگو کنند اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسیده است. آنها یادآور شده‌اند که پرونده‌های آتنا دائمی و گلرخ ایرایی نمونه‌هایی هستند از رویه‌ی ادامه‌‌دار آزار و اذیت، ارعاب و حبس کسانی که در دفاع از حقوق بشر و حمایت از زندانیان عقیدتی در ایران فعالیت می‌کنند.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات بخش خاورمیانه وشمال آفریقا در عفو بین الملل در بیانیه روز ۲۰ اسفند ۱۳۹۶، گفت «ما به شدت نگران گزارشهایی هستیم که در رابطه با هدف قرار دادن و بدرفتاری با گلرخ و آتنا از زندان شهر ری می رسد. اولاً که آنها نباید هرگز زندانی می شدند و حالا به نظر می رسد که مقامات ایران عمداً آنها را به خاطر فعالیت و اعتراض و ادامه دفاع از حقوق بشر حتی از پشت میله های زندان، هدف رفتار بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز قرار می دهند.».

لازم به ذکر است آتنا دائمی و گلرخ ایرایی زندانیان سیاسی، روز ۴ بهمن‌۱۳۹۶، با ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین تبعید شده بودند، این دو زندانی سیاسی با انتشار نامه ای اعلام کردند که از روز ۱۴بهمن به مدت یک هفته اعتصاب غذا تر می کنند و پس از آن در صورت عدم توجه مسئولین زندان اعتصاب خود را از ۲۱ بهمن به اعتصاب غذا خشک تبدیل می کنند. آتنا دائمی پس از ۱۴ روز اعتصاب غذا و ۶ روز اعتصاب خشک روز ۲۷بهمن به اعتصاب خود پایان داد و گلرخ ایرایی اعتصاب خشک خود را به اعتصاب تر تبدیل کرد.

کلید واژه ها