فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

جان باختن بیش از 33 هزار پناهجو در مسیر مهاجرت

رادیو امید | 10:48 - 13.11.2017

جنگ و خشونت،فقر و نابرابری اجتماعی باعث گردید تا بسیاری از انسانها از کشور های مختلف در سال های اخیر زادگاه خود را ترک کرده و به سوی اروپا و دیگر کشورها مهاجرت کنند, سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی بحران مهاجرت اوج گرفت، به سوی اروپا سرازیر شدند اما شمار زیادی در بین راه جان شان را از دست دادند.

یک روزنامه آلمانی سندی را تهیه کرده است که در آن نام ۳۳ هزار و ۲۹۳ پناهجو درج گردیده است. این روزنامه نوشته که این انسان ها به خاطر سیاست های سختگیرانه و محدودیت های “قلعه اروپا” جان شان را از دست دادند.
امواج آب تن بی جان ساجده علی دختر پنج ساله افغان را به ساحلی در ترکیه آورد. قایق حامل این کودک و خانواده اش به همراه چندین مهاجر دیگر غرق شده بود. فاریس علی یک نوزاد سوریایی نیز در خیمه ای در یک ساحل ترکیه از سرما یخ زد و جان داد. ساموئل لاغر اندام از کانگو نیز همراه با خانواده اش در جریان تلاش برای رسیدن به اسپانیا در بحر غرق شد.

این سه کودک در میان هزاران مهاجر قربانی می باشند که یک روزنامه آلمانی فهرستی از آنان را ترتیب کرده است. روزنامه “تاگس اشپیگل” آلمان با تهیه این فهرست تلاش دارد تا تصویری از فاجعه انسانی را بسازد که در مدیترانه اتفاق افتاده و هنوز هم جریان دارد.
هزاران مهاجر و پناهجو در جریان تلاش برای رسیدن به اتحادیه اروپا جان شان را در دریای مدیترانه و در مسیر راه های زمینی از دست داده اند و این روند هنوز هم جریان دارد. این روزنامه گفته که می خواهد قربانیان را به عنوان “انسان هایی دارای مبداء، گذشته و زندگی” معرفی کند.
تمام کسانی که در این فهرست نام شان ثبت شده، در دریا غرق نشده اند. برخی از آنان در مسیر خشکی جان شان را از دست داده اند. این سند فهرستی از ۳۳ هزار و ۲۹۳ پناهجو، مهاجر و پناهنده است که این روزنامه ادعا کرده به خاطر سیاست های محدود “قلعه اروپا” جان باخته اند. این روزنامه اصطلاح “قلعه اروپا” را به جای “اتحادیه اروپا” ظاهراً به خاطر این به کار برده که در پی بروز بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵، برخی از کشورهای عضو این اتحادیه در مرزهای شان حصارهای مرزی بلندی را برای جلوگیری از ورود مهاجران ساختند. اتحادیه اروپا نیز سیاست های سختگیرانه تری را در قبال مهاجرت روی دست گرفت.
در سال های اخیر صدها هزار انسان از جنگ و فقر در خاورمیانه، آسیا و افریقا فرار کردند تا خودشان را برای یافتن زندگی امن و آینده بهتر به اروپا برسانند. این روند باعث شد که بسیاری از سیاستمداران این اتحادیه برای یافتن راه حلی برای این بحران درگیر شوند و نهایت امر نیز عوامگرایی و راستگرایی و بیگانه هراسی در برخی از کشورهای عضوش رشد کرد.

این فهرست که از گزارش های رسانه ها و سازمان ملل متحد تهیه شده، همچنان شمار زیادی از مهاجران را ثبت کرده که پس از رسیدن به اروپا جان باخته اند.
مثلا در ماه جنوری گذشته هاردی غفور ۲۹ ساله و طلعت عبدالحمید ۳۶ ساله، دو مرد عراقی پناهجو در بلغارستان از کوه مرزی میان ترکیه و بلغارستان پس از دو روز راه رفتن در مسیری پر برف یخ زدند و جان دادند.
بقیه مهاجران بر اثر آتش زدن کمپ های پناهجویان جان باخته اند و یا در مسیر جاده آنها را خودرو زده است. این فهرست همچنان شمار زیادی از موارد خودکشی را در میان پناهجویان، مهاجران و پناهندگان ثبت کرده است. برخی از آنان خودشان را آتش زده اند، برخی خود را حلق آویز کرده و برخی هم از یک ساختمان و یا محل بلندی خود را به پایین انداخته اند.
چندین تن هم در کنار نامشان ثبت شده که در حملات نژادپرستانه و خارجی ستیزانه کشته شده اند، در کشوری که آنان فکر می کردند امنیت دارند و به همین امید کشورشان را ترک کرده بودند.
احمد حسن یک نوجوان سومالیایی دو سال پیش با ضربات کارد یک نژادپرست در سوئد از پای درآمد. بسیاری از قربانیان از سوریه، افغانستان، عراق، اریتریا و غرب افریقا هستند.
اما صدها تن از کسانی که در بحر غرق شده اند، به عنوان “ناشناخته” ثبت گردیده اند. فقط جزئیات و زمان مرگ شان توضیح داده شده است.
بزرگترین حادثه غم انگیز از این دست در ماه می سال ۲۰۱۶ رخ داد که در آن ۵۵۰ تن در ساحل لیبی غرق شدند. دو کشتی ماهی گیری حامل آنان غرق شد و این فاجعه به بار آمد.
این فهرست توسط بانو چنت اغلوی آلمانی-ترکی ترتیب شده که به سال ۱۹۹۳ می رسد، اما بیشترین آمار مرگ و میر در آن مربوط به شش سال گذشته می باشد.

کلید واژه ها