فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

توافق بر سر حفظ و نظم مهاجرت توسط اعضای سازمان ملل

رادیو امید | 09:54 - 16.07.2018

 

کشورهای عضو سازمان ملل در خصوص مهاجرت قانونی با حفظ و امنیت و نظم به توافق رسیدند،این کشور ها در حالی روی مسئله مهاجرت مذاکره می کنند که این روز ها حقوق مهاجران و پناهجویان در سراسر جهان از استرالیا بگیر تا یونان و ترکیه و ایران و پاکستان و اروپا و آمریکا نقض می شوند،توافقنامه های کشور های عضو سازمان ملل همواره تشریفاتی بوده و عملا نتیجه در پی نداشته و نخواهند داشت”.

به نوشته دویچه وله، هدف از این معاهده جهانی این است که مهاجرت در امنیت و با حفظ نظم جریان داشته باشد. همه کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل به غیر از ایالات متحده در این مورد به توافق رسیدند. اما یکی از آن ها شاید از معاهده بیرون شود.

پس از توافق بر سر این معاهده، نمایندگان تقریبا همه کشورهای جهان با کف زدن از آن استقبال کردند. آن ها موفق شدند پس از ۱۸ ماه مذاکره یک سند مشترک تصویب کنند.

این سند از نظر قانونی الزامی نیست و در ماه دسمبر سال روان باید طی دیدار دیگری در مراکش به طور رسمی به امضا برسد. اما همین که تقریبا همه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل در مورد آن توافق کرده اند، یک موفقیت به شمار می آید.

معاهده نام برده نخستین سند بین المللی برای تنظیم جریان مهاجرت در سرتاسر جهان است. هدف ازآن گشایش چشم اندازهای جدیدی برای مهاجرت قانونی عنوان شده است.

به گفته نمایندگان ملل، هدف از تدوین این معاهده، همکاری میان کشورها در زمینه مهاجرت است. افزون براین در چارچوب این توافق و با رعایت استقلال کشورها، مهاجرت باید در امنیت و با حفظ نظم جریان داشته باشد.

به غیر از ایالات متحده امریکا، باقی ۱۹۲ کشور عضو مجمع این سند را تایید کردند. امریکا در ماه دسمبر سال گذشته از مذاکرات در این باره کناره گیری کرد و گفت، برخی از مفاد آن با سیاست مهاجرت و آوارگان حکومت دونالد ترامپ همخوانی ندارد.

مهاجرت به عنوان یک فرصت

این معاهده حاوی ۲۳ هدف برای بهبود هدایت و کنترول جریان های جهانی مهاجرت است. طبق اطلاعات سازمان ملل متحد در حال حاضر ۲۵۰ میلیون تن در سرتاسر جهان به دنبال یک محل جدید برای زندگی هستند. این رقم مطابق با سه درصد کل جمعیت جهان است. اما براساس یک کار تحقیقاتی از شرکت مشاور مدیریت جهانی “مک کنزی اند کمپانی” (McKinsey and Company)، این سه درصد یاد شده، ده درصد از تولید ناخالص ملی در سرتاسر جهان را به دست می آورد.

انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل این سند را “یک موفقیت با اهمیت” خواند و از کشورهای عضو خواست که مهاجرت را به حیث “پدیده مثبت جهانی” به رسمیت بشناسند. لویزه اربور، مامور سازمان ملل برای مهاجرت جهانی گفت، بیشتر کشورها با این فرضیه موافق هستند که مهاجرت خوب سازمان دهی شده نتایج خوبی در پی دارد. اصطلاحات منفی مانند “مهاجرت غیرقانونی” تحقیرکننده است. هیچ کس انسان هایی را که مالیات نمی پردازند، مالیات دهنده غیرقانونی نمی نامد. او گفت، پیشنهاد می کند که از “مهاجرت بی رویه” سخن زده شود و با آن ها مانند مجرم رفتار نشود.

مجارستان کار را خراب می کند؟

خوشحالی پس از این توافق مدت زیادی به طول نیانجامید. پتر سیارتو، وزیر خارجه هنگری اعلام کرد که کشورش ممکن است از این توافق برای تنظیم مهاجرت پا پس بکشد. او گفت، حکومتش می ترسد که کشورهای امضا کننده مجبور به گشایش مرزهایشان به روی مهاجران و آوارگان شوند. سیارتو در ادامه گفت، هنگری با آن اصل معاهده موافق نیست که مهاجرت یک “حق اصلی بشری” است و حکومت این کشور به رهبری ویکتور اوربان هفته آینده در این مورد مشوره می کند که آیا هنگری از این معاهده جهانی بیرون می شود یا نه.

کلید واژه ها