فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

تهدید آمریکا توسط کره شمالی با امکان لغو اجلاس سران دو کشور

رادیو امید | 10:38 - 16.05.2018

کره شمالی اعلام کرد که در صورتی که ایالات متحده آمریکا بر برچیدن سلاح‌های اتمی این کشور پافشاری کند، ممکن است پیونگ یانگ درباره شرکت در اجلاس دوجانبه کیم جونگ اون و دونالد ترامپ تجدید نظر کند.

 

رسانه‌های کره شمالی چهارشنبه 16 مه 2018 (26 اردیبهشت) اعلام کردند که کره شمالی گفته است، اگر واشنگتن بر برچیدن سلاح‌های اتمی این کشور اصرار ورزد، ممکن است پیونگ یانگ در تصمیم خود برای مشارکت در اجلاس سران دو کشور که قرار است 12 ژوئن در سنگاپور برگزار شود، تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی کره شمالی به نقل از «کیم کای-گوان» معاون اول وزارت خارجه این کشور «اگر آمریکا بخواهد آن‌گونه که با لیبی برخورد کرد، از خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی حرفی به میان آورد، سرنوشت اجلاس سران دو کشور ایالات متحده و کره شمالی و نیز روابط دوجانبه «معلوم خواهد بود».

در بیانیه وزارت خارجه کره شمالی آمده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اگر شیوه روسای پیشین خود را در پیش گیرد، «رئیس جمهوری شکست خورده‌ای خواهد بود».

ایالات متحده آمریکا خواستار خلع سلاح هسته‌ای کامل کره شمالی شده است به شرطی که « کامل، عملی، قابل تحقق و بدون بازگشت» باشد.

در اجلاسی دوجانبه و نادر رهبران کره شمالی و جنوبی ماه گذشته در روستای «بانمونجوم» که در منطقه بی‌طرف خلع سلاح شده بین دو کشور واقع است، دیدار کردند که طی آن کیم جونگ اون و همتای جنوبی‌اش مون جای ان ضرورت «خلع سلاح کامل هسته‌ای» شبه جزیره کره را مورد تاکید قرار دادند.

اما توافق‌های به عمل آمده میان رهبران دو کره به گونه‌های مختلفی تفسیر و تاویل شده به‌طوری‌که کره شمالی تاکنون هیچگونه نشانه‌ای دال بر احتمال عقب نشینی‌ در این زمینه بروز نداده است.

معاون وزیر خارجه کره شمالی همچنین گفت: «به منظور عاری‌سازی عملی شبه‌جزیره کره از هرگونه سلاح هسته‌ای اعلام آمادگی کردیم و بارها به عنوان پیش شرط تکرار کردیم که ایالات متحده آمریکا باید سیاست‌های خصمانه‌اش در قبال کره شمالی را کنار بگذارد و از تهدیدهای هسته‌ای خود دست بکشد».

وی با حمله تند و شدید اللحنی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا را که اخیرا از «نمونه برنامه هسته‌ای لیبی» سخن به میان آورده و گفته بود که آمریکا با استفاده از این نمونه کره شمالی را خلع سلاح هسته خواهد کرد، به باد انتقاد گرفت.

وی سخنان جان بولتون را «تلاشی بی‌نهایت ستیزه‌جویانه برای مهار کره شمالی و مواجه کردنش با سرنوشتی مشابه سرنوشت لیبی و عراق» دانست.

او افزود: «نمی‌توانم خشم سرکش خود را در قبال این سیاست آمریکا فرو ببرم» و در ادامه اعلام کرد که «اعتماد پیونگ یانگ به واشنگتن سلب شده و در قبال نیت ایالات متحده آمریکا برای گفتگو و مذاکره جهت بهبودی روابط با کره شمالی ابراز تردید می‌کنم».

پیش‌تر خبرگزاری «یونهاب» کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی مذاکرات مقامات بلندپایه خود با طرف‌های کره جنوبی را به دلیل رزمایش‌ نظامی مشترک «ماکس تاندر» بین کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا لغو کرده است.

خبرگزاری کره شمالی اعلام کرده رزمایش‌های نظامی مشترک دو کشور هم‌پیمان کره جنوبی و آمریکا به مثابه یک حمله است زیرا در زمانی که روابط دو کره رو به بهبودی است، انجام چنین مانوری، اقدامی تحرک‌آمیز به شمار می‌رود.

ایالات متحده امریکا اما روز سه‌شنبه‌ تحریک‌آمیز دانستن چنین رزمایش‌هایی و تمرین‌های مشترک صورت گرفته با کره جنوبی را نپذیرفت و تاکید کرده که واشنگتن به برنامه‌ریزی برای برگزاری اجلاس رهبران دو کشور ادامه می‌دهد.

کلید واژه ها