فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

تلاش اروپا برای حفظ برجام!

رادیو امید | 12:12 - 24.04.2018

 

رادیو امید: از آنجاییکه که منافع مالی و اقتصادی اتحادیه اروپا در گروه حفظ برجام است، در آستانه ضرب الاجل آمریکا در مورد سرنوشت برجام سران کشورهای اروپایی به ویژه آلمان و فرانسه در تلاش بیشتری برای حفظ توافق هسته ای با رژیم ایران هستند و از آنجاییکه می دانند با خروج آمریکا از برجام احتمال موفقیت در رسیدن به منافع مورد نظر در این توافق را ندارند،میکوشند آمریکا را متقاعد سازند که از برجام خارج نشود.

در این راستا، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان قرار است این هفته برای دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به واشنگن سفر کند.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه هم که قرار است دوشنبه برای گفت‌وگو با دونالد ترامپ درباره برجام و همچنین بحران سوریه، وارد آمریکا شود

خانم مرکل در گفتگو با تلویزیون اسرائیلی گفت که “نگرانی های زیاد در اسرائیل، در مورد آنچه از ایران نشات می گیرد” را درک می کند.
او گفت: “مساله ای که در مورد آن اختلاف نظر داریم این است که بهترین راه مهار آن چیست. نخست وزیر نتانیاهو معتقد است که توافق اتمی با ایران امنیتی که اسرائیل می خواهد را برآورده نمی کند. ما معتقدیم که این توافق، هرچند بی نقص نیست، اما بهتر از این است که هیچ توافقی در کار نباشد. ما به بحث در این باره ادامه خواهیم داد، اما آلمان از نزدیک نظارت خواهد داشت تا از عمل به توافق اطمینان حاصل کند.”
خانم مرکل قبلا در تماس با آقای ترامپ خواستار حفظ برجام شده است. او همچنین استدلال کرده است برجام می تواند الگوی خوبی برای رسیدگی به برنامه اتمی کره شمالی باشد.
با این حال او در گذشته تاکید کرده است که جامعه جهانی باید اقدامات خود را برای مقابله با “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه” ادامه دهد و راه‌هایی را برای برطرف کردن نگرانی‌ از برنامه موشکی بالستیک ایران در نظر بگیرد.

آلمان به عنوان بخشی از گروه پنج به علاوه یک، از جمله کشورهای حاضر در مذاکرات هسته‌ای با ایران بود که در تابستان سال ۱۳۹۴ به امضای برجام منجر شد. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین دیگر طرف‌های مذاکره بودند.

این توافق در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا می گوید شاید به زودی از آن خارج شود.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در دی‌ماه ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای را به سه شرط منوط کرده و از کنگره و کشورهای اروپایی خواسته آنها را اصلاح کنند؛ او خواستار آن شده که بندهای زوال‌پذیر برجام تغییر یافته و دائمی شوند، تمامی سایت‌ها از جمله سایت‌های نظامی در معرض بازرسی‌های بین‌المللی قرار بگیرند و برنامه موشک‌های بالستیک ایران محدود شوند.

کلید واژه ها