فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

تصمیم دولت استرالیا برای جداکردن یک مرد پناهجو از همسر و فرزندش و اخراج وی

رادیو امید | 10:05 - 20.07.2018

سازمان ملل متحد از اقدام دولت استرالیا در اخراج  یک پناهجوی مرد تامیل و جدا کردن وی از همسر و فرزندش انتقاد کرده است. این مرد ۳۰ ساله که تولیبون نانوسووارون (Thileepan Gnaneswaran) نام دارد در اولین ساعت روز سه شنبه از فرودگاه پرت اخراج شد.

وی در سال ۲۰۱۲ با قایق وارد استرالیا شده بود و تقاضای پناهندگی کرده بود اما دولت استرالیا تقاضای وی را رد کرده بود.

وی ادعا کرده بود که پدر و برادرش در جنگ داخلی سریلانکا کشته شده اند و نیروهای امنیتی سریلانکا وی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند. در سال ۲۰۱۶ وی با یک زن که او هم با قایق و در سپتامبر ۲۰۱۲ به استرالیا آمده بود ازدواج کرد.

هفته گذشته به این زن و فرزند ۱۱ ماهه او ویزای پناهگاه امن (Safe Haven Enterprise Visa) اعطا شد ولی برای این مرد یک حکم اخراج از استرالیا صادر شد.

آران مالواگانام (Aran Mylvaganam) از شورای پناهجویان تامیل می گوید دولت فدرال مرتکب خطایی اداری شده است.

وی می گوید: «دولت استرالیا از سال ۲۰۱۶ می دانست که وی متاهل است و وقتی همسر وی در دادگاه حاضر شد آنها همچنین می دانستند که آنها یک فرزند دارند. بنابراین آنها اطلاع داشتند که او عضوی از یک خانواده است. از زمانی که همسر این مرد ویزای حمایتی اخذ کرد،  دولت استرالیا باید وی را به عنوان عضوی از یک خانواده در نظر می گرفت و باید به جای یک دستور اخراج، به تولیبون نانوسووارون اجازه می داد تا در کنار خانواده اش بماند.»

سارا دیل (Sarah Dale) وکیل این مرد از مرکز Refugee Advice and Casework Service  می گوید در حالی که دولت استرالیا این اختیار را داشته تا تصمیم به اخراج وی بگیرد، ولی نکته اصلی که باید مورد توجه قرار می گرفت این است که وی همسر و فرزند داشته است.

وی می گوید: «این درست است که تقاضای وی رد شده است و من واقعا نمی توانم جزییات ادعاهای وی را مطرح کنم. می دانم که وی تقاضای پناهجویی کرده بوده است که این تقاضا رد شده است. وی حق تقاضای تجدید نظر داشته است که انها هم رد شد. اما حقیقت این است که همسر و دختر وی اینجا در استرالیا هستند و احتمالا او برای همیشه از آنها دور خواهد بود.»

 سازمان ملل متحد اعلام کرده است این تصمیم دولت استرالیا هشدار دهنده بوده است.

آندری ماهچیک (Andrej Mahecic) از آژانس پناهندگان سازمان ملل می گوید اخراج این مرد نقض کننده وظایف استرالیا در قبال فرزند این زوج است.

وی می گوید: «این نقض حقوق اساسی در مورد اتحاد خانواده به عنوان یکی از اصول اساسی مربوط به منافع کودک است. کمیسیاری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) از دولت استرالیا خواسته بود تا این مرد را اخراج نکند و به وی اجازه بدهد تا با خانواده اش بماند. نمایندگان حقوقی خصوصی نیز چندین بار از وزیر کشور تقاضا کرده بودند تا در این موضوع مداخله کند. ما از این که این نمایندگان جمعی موفق نبودند متاسفیم.»

سازمان ملل متحد می گوید اخراج اخیر باعث شده است تا سیاست های مهاجرتی استرالیا فراتر از ممانعت از بهم پیوستن اعضای خانواده های پناهجویان شود و در حقیقت حتی به طور فعال و نامحدود آنها را از هم جدا می کند.

سارا دیل، وکیل این مرد سریلانکایی نیز موافق است و می گوید: «در حقوق مهاجرت این خیلی واضح است و البته در حقوق داخلی هم همینطور، که بهترین منافع کودک باید قبل از هر چیز دیگری در اولویت قرار گیرد و چیزی که شاهدش بوده ایم این است که نهاد خانواده که نهادی حمایت شده و اساسی در جامعه ماست مورد غفلت قرار گرفته است.»

کلید واژه ها