فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ترک جلسه مجلس توسط نمایندگان خوزستان

رادیو امید | 11:24 - 15.02.2018

 

مجلس ایران در جلسه ویژه‌ای رسیدگی به ریزگردهای خوزستان را بررسی می‌کند. این جلسه به دنبال تحصن نمایندگان خوزستان به مشکلات زیست محیطی این استان برگزار می‌شود. غلظت ریزگردها در اهواز به ۶۰ برابر وضعیت عادی رسیده است.

جواد کاظم نسب الباجی، نماینده اهواز روز چهارشنبه (۲۵ بهمن/ ۱۴ فوریه) خبر داد که  مجلس جلسه ویژه رسیدگی به مشکلات زیست محیطی خوزستان را “با محوریت توقف انتقال آب، تسریع در کنترل کانون‌های ریزگردها و همچنین تخصیص اعتبارات ویژه برای این موارد” با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برگزار می‌کند.

وعده برگزاری جلسه ویژه مجلس به دنبال اعتراض و تحصن نمایندگان خوزستان داده شده است. این نمایندگان صبح روز چهارشنبه پس از آغاز جلسه علنی مجلس، صندلی‌های خود را ترک و در اعتراض به مسائل زیست محیطی در جایگاه هیئت رئیسه تحصن کردند.

کاظم جلالی و تعدادی از اعضای هیئت رئیسه تلاش کردند نمایندگان خوزستان را آرام کنند و در جایگاه هیئت رئیسه با آنها تشکیل جلسه دادند.

علی لاریجانی رئیس مجلس گفت: «مسئله مشکلات خوزستان مسئله جدی است و همه باید کمک کنیم. روش باید اینگونه باشد که هم بودجه در نظر بگیریم و هم پیگیر باشیم.»

علی لاریجانی که برای پایان تحصن نمایندگان خوزستان پادرمیانی کرده بود اعلام کرد که در بودجه، اعتباری مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار به محیط زیست و ریزگردها اختصاص یافته است.

ریزگردها پدیده‌ای است که شرایط زندگی در خوزستان و استان‌های همجوار را غیرقابل تحمل کردهو سلامتی میلیون​ها ایرانی را در اهواز و دیگر نقاط کشور به خطر انداخته است.

وضعیت در خوزستان در قیاس با دیگر استان‌ها “خطرناک” اعلام شده بود. ستاد مدیریت بحران خوزستان ادارات، مدارس و مراکز آموزش عالی ۲۷ شهرستان این استان را روز سه شنبه (۲۴ بهمن) تعطیل اعلام کرده، بیمارستان‌ها در حالت آماده‌باش قرار گرفتند و پرواز هواپیماها در فرودگاه اهواز لغو شده بود.

شهریار عسکری، مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان روز سه‌شنبه هشدار داده بود که میزان حد مجاز آلاینده‌ها در هوا ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است، غلظت گرد و غبار در اهواز نیز به ۶۰ برابر حد مجاز رسیده بود.

روزی که گرد و خاک ۱۲ شهر خوزستان را تعطیل کرد

تصویری که مردم خوزستان به آن عادت کرده‌اند. طوفان شن، ریزگردها و گرد و غباری که نفس کشیدن را دشوار می‌کند. روز شنبه ۳۰ دی‌ماه خوزستان بار دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی بود. گرد و خاک چنان شدید بود که باعث تعطیلی مدارس و ادارات در ۱۲ شهر این استان شد.

کلید واژه ها