فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ترک جلسه تعدادی از دیپلماتها، هنگام سخنرانی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در ژنو

رادیو امید | 14:13 - 28.02.2018

تعدادی از دیپلمات ها، (عمدتا کشورهای غربی) هنگام سخنرانی علیرضا آوایی، وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران در سی و هفتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، سالن را به نشانه اعتراض ترک کردند. همزمان  تظاهراتی اعتراضی نیز علیه این مقام رژیم ایران که در فهرست تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا قرار دارد در مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو برگزار شد. همچنین دفتر نمایندگی حقوق بشر آمریکا واقع در سوئیس به حضور آوایی اعتراض کرد.

آوایی از سال ۱۳۵۸تا سال ۱۳۶۷دادستان عمومی و انقلاب دزفول و اهواز بود.  بعد از دریافت حکم خمینی، مسئول اصلی اعدامها در زندان یونسکوی دزفول (یکی از مخوف ترین زندانها در جنوب ایران) شد.

او به همراه برادرش احمد و غلامرضا، خلف رضایی زارع، ﺷﻤﺲ ﺍﻟﺪین ﮐﺎﻇﻤﯽ، ﻧﺪﺍﻑ، ﻫﺮﺩﻭﺍﻧﻪ، کفشیر‏، ﻋﺒﺪﺍﻟﺮﺿﺎ ﺳﺎﻟﻤﯽ، ﻋﺒﺪﺍﻟﻌظیم ﺗﻮﺳﻠﯽ ﻭ فریدون حسنوند عضو «مجلس»، غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه «مرکزی خاتم‌الانبیاء» پای ثابت اعدامها در دهه ۶۰بودند و تیرخلاص زندانیان توسط آنها زده می‌شد. این افراد و در رأس آنها علیرضا آوایی، ارکان اصلی دستگاهی را تشکیل می‌دادند که مرتکب بزرگترین جنایات در استان خوزستان شدند. این عده در دهه‌ی خونین ۶۰، مسئولیت اداره‌ی دستگاه «قضایی» و زندان یونسکو، یکی از اصلی‌ترین مراکز شکنجه و سرکوب در جنوب ایران و یکی از مخوف‌ترین زندانهای کشور را به عهده داشتند.

علیرضا آوایی که در دولت دوم حسن روحانی به مقام وزارت دادگستری رسیده، در حالی در نشست شورای حقوق بشر ریاست هیات ایران را بر عهده دارد که از سوی فعالان حقوق بشر به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر متهم است. وی به همراه ۲۸ مقام دیگر در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد.

 

کلید واژه ها