فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ترکیه و روسیه درباره حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه اشتراک نظر دارند

رادیو امید | 09:34 - 29.09.2017

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در نشست مشترک خبری با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در آنکارا اظهار داشت: درباره مسائل منطقه‌ای از جمله عراق و سوریه تبادل نظر کردیم و در خصوص حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه هم عقیده بوده و اشتراک نظر داریم.

وی افزود: ما به عنوان ترکیه و روسیه بر ادامه همکاری های نزدیک و اراده مشترک خود بر حل مساله سوریه از راه های سیاسی تاکید کردیم.

اردوغان در ادامه تصریح کرد: وضعیت منطقه در روزهای اخیر شکننده بوده است. همه‌پرسی اداره اقلیم کرد شمال عراق مغایر قانون اساسی این کشور و قوانین بین المللی است. متاسفانه مقامات اداره اقلیم کرد با وجود تمام هشدارهای دوستانه ما اشتباه بسیار بزرگی را مرتکب شدند. همان طوری که همیشه می گوییم، هیچ کسی حق ندارد تا به خاطر منافع شخصی و کوتاه مدت خود منطقه را به آتش بکشد.

وی اظهار داشت: پیش‌تر نیز تدابیر پیشگیرانه خود در خصوص وضعیت فعلی را با جامعه جهانی مطرح کردیم. ضرورت دارد که از انجام اشتباهات بدتر توسط اداره اقلیم کرد جلوگیری کنیم. واکنش جامعه جهانی که در راستای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی عراق است، اهمیت بسیاری دارد.

اردوغان با بیان اینکه دیدار با پوتین از هر لحاظ سازنده بوده است، تاکید کرد: مصمم هستیم تا از این به بعد تحولات را با دوستان به شکل نزدیک تر، چه از طریق تلفن و چه از طریق نمایندگان ویژه مان ادامه دهیم.

رئیس جمهور ترکیه همچنین ضمن ابراز خرسندی از رشد 22 درصدی حجم تجارت بین دو کشور در 7 ماه اول امسال و تاکید بر افزایش قابل توجه تعداد گردشگران روسی در کشور اظهار داشت: در خصوص برخورداری هر دو کشور از پتانسیل لازم برای افزایش بیشتر تمام داده‌های اقتصادی توافق داریم. امیدوارم که به هدف خود مبنی بر دستیابی به حجم مبادلات تجاری تا سقف 100 میلیارد دلار دست یابیم.

کلید واژه ها