فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ترکیه؛ میزبان بیشترین تعداد پناهجویان در جهان

رادیو امید | 15:42 - 19.06.2018

 

در سال‌های اخیر بر تعداد کسانی که به علت جنگ، درگیری و فقر مجبور به ترک سرزمین خود شده‌اند به سرعت افزوده شده است. بر اساس آخرین آمار منتشر شده بیش از 65 میلیون نفر در سراسر جهان به علت ظلم، درگیری، خشونت و نقض حقوق بشر از سرزمین خود رانده شده‌اند.

ترکیه با میزبانی از 3.9 میلیون نفر سرآمد کشورهایی است که مرزهای خود را به روی این پناهجویان باز کرده است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در گزارشی که آوریل سال جاری منتشر کرد تعداد پناهجویان سوری حاضر در ترکیه را 3.6 میلیون نفر اعلام کرد. بر این اساس 169 هزار افغانستانی، 143 هزار عراقی، 35 هزار ایرانی، 4800 سومالیایی و 10 هزار و 800 نفر از اتباع دیگر کشورها در ترکیه زندگی می‌کنند. پناهجویان سوری حاضر در ترکیه بیشتر در استانبول، شانلی اورفا، ختای، غازی آنتپ، مرسین، آدانا و کیلیس زندگی می‌کنند.

از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه تعداد سوری‌هایی که مجبور به پناه بردن به دیگر کشورها شده‌اند از 5.6 میلیون نفر گذشته است. در این میان، ترکیه به 3.6 میلیون سوری در خاک خود پناه داده که بخش بزرگی از این پناهجویان خارج از اردوگاه‌های پناهجویان در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد فعالیت‌های خود را برای بازگشت داوطلبانه، ادغام در کشور میزبان یا اعزام این پناهجویان به کشور سوم انجام می‌دهد. این نهاد وابسته به سازمان ملل با همکاری با 22 دولت و سازمان‌های غیر دولتی به کمک‌های بشر دوستانه خود به پناهجویان ادامه می‌دهد.

کلید واژه ها