فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

تداوم پلمب اماکن کسب بهاییان

رادیو امید | 12:37 - 26.12.2017

 با ۱۶ پلمب محل کسب شهروندان بهایی شهر تبریز در هفته های اخیر و عدم رفع پلمپ از واحدهایی که پیش تر در نقاطه مختلف کشور پلمب شده بودند تنها در سه استان کرمان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان شرقی به عنوان سه استانی که کمتر در برخورد با شهروندان بهایی اشتهار دارند، تعداد اماکن پلمب شده شهروندان بهایی به ۹۰ واحد رسید.

اماکن کسب شهریار خداپناه ، تورج میثاقی، کامبیز میثاقی، پرهام صابری ، شیوا عیسی خانی ، پیام ظفریاب ، بهنام آقابالایی ، محمد حکمران ، انیس حکمران ، فرهاد نباتی ، بهروز نوردل، عنایت ملایی ، بهنام شفیعی ، علیرضا آقا بالایی، نوید ایقانی ، بهروز عیسی خانی از جمله این اماکن هستند که در سطح استان آذربایجان شرقی در هفته های اخیر پلمب شده اند.

همزمان با این ممانعت از اشتغال شهروندان بهایی استان آذربایجان شرقی، گزارش می شود ۱۷ مغازه در کرمان و ۲۵ مغازه در رفسنجان که قریب به ۳۲ ماه است پلمب شده اند، علیرغم همه پیگیری های صورت گرفته و حتی شکایت شهروندان بهایی به دیوان عدالت اداری کماکان به روال سابق پلمب هستند.

شهروندان بهایی استان کرمان صرفا به خاطر یک روز تعطیلی به بهانه اجرای آئین دینی خود از فعالیت اقتصادی محروم شده اند.

از سوی دیگر گزارش می شود تمام اماکن کسب شهروندان بهایی که مورخ ۹ آبانماه سال جاری توسط ماموران انتظامی استان سیستان و بلوچستان پلمب شده بود همچنان بسته هستند.

۱۸ مغازه در زاهدان، ۴ مغازه در ایرانشهر، ۳ مغازه در سراوان و ۸ مغازه در چابهار کماکان به چنین وضعی دچارند.

هر چند از جزییات بازجویی و دلایل پلمب محل کسب این افراد اطلاع خاصی در دست نیست اما بر اساس رویه شکل گرفته بخصوص در سالهای اخیر جلوگیری از فعالیت اقتصادی بهاییان بعنوان یک اهرم فشار بر پیروان این اقلیت دینی مورد استفاده سازمان یافته نهادهای انتظامی و امنیتی قرار می گیرد.

شهروندان بهایی بر اساس باور دینی خود اماکن کسب خود را به هدف اجرای مناسک مذهبی تعطیل می کنند. اما دستگاههای انتظامی و امنیتی علیرغم حقوق مشخص قانونی و شهروندی افراد در عمل به باورهای دینی خود و نحوه مدیریت اماکن تجاری خود، به پلمپ اماکن کسب آنان اقدام می کنند.

اقدام به پلمب مراکز صنفی شهروندان بهایی در حالی انجام می‌شود که براساس بند ب ماده ۲۸ قانون نظام صنفی، صاحبین واحد صنفی می‌توانند تا سقف ۱۵ روز در سال واحد صنفی خود را بدون اطلاع اتحادیه تعطیل نمایند.

پلمب اماکن کسب بهاییان در ایران در حالی ادامه دارد که شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی ۱۲ آذرماه سال جاری در گفتگو با رسانه ها گفت که “راجع به پلمپ اماکن تجاری و ممانعت از فعالیت بهایی‌ها، استعلاماتی از معاونت حقوقی رئیس جمهور شده است و این بحث را ازطریق حقوقی پیش می‌بریم تا راهکاری برای موضوع بیابیم.”

کلید واژه ها