فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بیانیه جمعی از فعالین سیاسی و مدنی در مورد ضرورت درمان فوری و آزادی زندانی سیاسی آرش صادقی

رادیو امید | 12:12 - 24.07.2018

 

رادیو امید: جمعی از فعالان سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه ای از وضعیت وخیم جسمی زندانی سیاسی آرش صادقی در زندان،ابراز نگرانی کرده و خواهان آزادی فوری وی شدند.

متن این بیانیه به قرار زیر میباشد:

ما فعالین سیاسی و مدنی امضا کننده این بیانیه نگرانی و خشم شدید خود را نسبت به رفتاری که دست اندرکاران و ماموران زندان و قوه قضائیه علیه زندانی سیاسی آرش صادقی در پیش گرفته اند ابراز می داریم. خبرهای موثق حکایت از آن دارد که این زندانی مقاوم که جز حقوق اولیه خود و حق آزادی چیزی نخواسته است در اثر شکنجه‌ها و صدمات دوران بازجویی و عدم درمان به موقع و مؤثر به سرطان مبتلا شده است.
یک اطلاعیه عفو بین الملل به تاریخ ۱۴ تیرماه در این مورد گویاست. در این اطلاعیه آمده است: «پزشکان یک تومور استخوانی در کتف او تشخیص داده و توصیه کرده‌اند که به سرعت به انستیتو کانسر(سرطان) بیمارستان خمینی برای تشخیص سرطانی بودن تومور منتقل شود. دفتر دادستانی اما تا حال حاضر به آرش صادقی و خانواده‌ی او اجازه نداده است که پرونده پزشکی او را به‌طور کامل مطالعه کنند.
خانواده آرش صادقی سپس با مراجعه به دادستاتی تهران خواستار صدور مجوز انتقال او به بیمارستان خمینی حتی با هزینه خود شده است اما دادستانی با این درخواست مخالفت کرده و گفته است که درمان آرش صادقی باید در بیمارستان مدنی کرج انجام شود.»

چنین رفتاری با یک زندانی سیاسی که زیر پا گذاشتن اولیه ترین حقوق انسانی است قلب هر انسانی را که در طلب آزادی است؛ به درد می آورد. ما هنوز فراموش نکردیم که دستگیری و بازداشت غیرقانونی همسر آقای صادقی یعنی خانم گلرخ ایرایی؛ اعتصاب طولانی مدت ۷۰ روزه آرش و به خطر افتادن جدی سلامت آرش را به دنبال داشت.

ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که مسئولیت سلامت و امنیت آرش صادقی برعهده حاکمیت است. به خطر افتادن جان آرش به طور مستقیم ناشی از سیاست‌های انسان‌ستیزانه شما برای زجر کش کردن این زندانی است. ما خبرهای موثق داریم که آرش صادقی اکنون در یک بند فوق امنیتی با کم ترین امکانات و بدون برخورداری از هوا و نور کافی و بدون داشتن وسایل سرمایشی در گرمای تابستان محبوس است.

ما تاکید می کنیم که آرش صادقی باید بفوریت برای درمان آزاد شود. هر گونه تعلل در این مسیر که موجب به خطر افتادن جان آرش است را قتل عمد دولتی محسوب می کنیم. ما هم‌چنین از جامعه جهانی و ارگانهای حقوق بشری بین‌المللی خواستاریم که به حکومت تهران فشار وارد سازند که حقوق اولیه این زندانی سیاسی را به رسمیت بشناسد.

جمعی از فعالین سیاسی و مدنی
مرداد ۹۷

کلید واژه ها