فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بهروز کمالوندی: هر وقت خامنه‌ای دستور دهد، برنامه احیای فردو را اعلام می‌کنیم

رادیو امید | 15:14 - 14.06.2018

 

بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۲۳ خرداد (۱۳ ژوئن) گفته که علی خامنه‌ای فعلا دستور داده‌، برنامه‌ها در چارچوب‌ برجام انجام شود و زمانی که‌ وی دستور دهد، برنامه‌های خارج از برجام‌ برای احیای فردو‌ را اعلام می‌ شود.

کمالوندی همچنین از «نصب ماشین‌های جدید در نطنز… و نزدیک شدن به مرحله ساخت رآکتور اراک» در صورت خروج از توافق اتمی خبر داد.

پایان غنی سازی اورانیوم در سایت فردو یکی از مهمترین خواسته های جامعه جهانی از ایران بود که در توافق هسته ای موسوم به برجام به دست آمد و بر اساس توافق برجام، قرار بوده فردو از یک سایت غنی سازی اورانیوم به مرکز تولید ایزوتوپ های پایدار تبدیل شود. ساختمان سازی این پروژه، خرداد دو سال پیش با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران آغاز شده بود.

ایران تاسیسات فردو را پس از آن تایید کرد که غرب در شهریور۱۳۸۸ از وجود یک سایت غنی سازی مخفی در نزدیکی تهران خبر داد و افشای این سایت موجب فشارهای سیاسی فراوانی به ایران از سوی کشورهای غربی و آژانس بین المللی انرژی اتمی شد.

در سال ۱۳۹۰ ایران از انتقال شماری از سانتریفوژهای سایت غنی سازی نطنز به سایت غنی سازی فردو و از قصد تولید اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد در فردو خبر داد.

کلید واژه ها