فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بر سر لایحه الحاق ایران به کنواسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مجلس به جنجال کشیده شد

رادیو امید | 15:53 - 22.05.2018

جلسه سه‌شنبه 22 مه(1 خرداد) مجلس شورای اسلامی ایران برای بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، به جنجال کشیده شد.

 

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، نمایندگان مخالف می‌گویند که پیوستن ایران به این کنوانسیون، باعث افزایش فشارهای بین‌المللی بر این کشور خواهد شد.

بنا بر این گزارش، برخی نمایندگان جلوی قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گرفتند. این لایحه را دولت حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران، تقدیم دولت کرده است.

این گزارش افزود حسینعلی دلیگانی و محمد جواد بطحایی، با فریاد «گزارش استعماری نباید در مجلس قرائت شود» مانع خواندن گزارش توسط حسن نقوی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شدند.

نمایندگان مخالف از علی لاریجانی رئیس مجلس خواستند لایحه ارائه شده از سوی دولت، به مدت شش ماه مسکوت گذاشته شود، اما لاریجانی در جواب گفت که دولت «با مسکوت ماندن دو هفته‌ای لایحه مخالفت کرده چه برسد به مسکوت ماندن شش ماهه آن».

لاریجانی همچنین ازود که علی خامنه‌ای درباره «الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم نظری نداشته» و معقتد است «دولت و مجلس خود در این زمینه تصمیم‌گیر باشد».

نمایندگان مخالف می‌گویند حمایت ایران از گروه‌هایی که توسط کشورهای بزرگ، به عنوان «گروه‌های تروریستی» شناخته می‌شوند، باعث خواهد شد که پیوستن به این کنوانیسیون، به فشار ایران به نظام ایران بیانجامد.

ایران از گروه‌هایی همچون حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد در فلسطینی، برخی گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی، حوثی‌ها در یمن و… حمایت می‌کند که از سوی بسیاری از کشورها به عنوان گروه‌های تروریستی شناخته می‌شوند.

به غیر از دو نماینده‌ای که از ابتدا مخالفت خود را اعلام کردند، برخی از نمایندگان اصولگرا، نوشته‌هایی در دست داشتند که روی آن‌ نوشته شده بود: «ملت ایران ما را نخواهند بخشید اگر این لایحه استعماری را در مجلس تصویب کنیم».

خبرگزاری ایرنا در گزارش خود افزوده که نمایندگان معترض به سوی جایگاه هیات رئیسه هم رفتند. لاریجانی خطاب به آن‌ها گفت: «مجلس جای گفت وگو است، با زور نمی‌شود حرف زد».

نادر قاضی‌پور نماینده اورمیه هم در اخطار قانون اساسی گفت «لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم ترکمنچای دوم است و در صورت تصویب، ننگی برای جمهوری اسلامی ایران خواهد بود». قاضی‌پور افزود: «با تصویب این لایحه یقه جمهوری اسلامی را در کشورهای گوناگون و سازمان ملل خواهد گرفت».

با شدت گرفتن اعتراضات در صحن علنی، علی لاریجانی بازگرداندن این لایحه به کمیسیون امنیت ملی را به رای گذاشت که نمایندگان به آن رای مثبت دادند و موضوع موقتا از دستور کار صحن علنی خارج شد.

کلید واژه ها