فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بدون بازرسی توافق با ایران حرف های توخالی است

رادیو امید | 10:12 - 29.09.2017

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از عدم اجازه ایران به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازدید از مراکز نظامی این کشور درخواست آمریکا مبنی بر لزوم شفاف سازی در خصوص «بند T» برجام توسط یوکیو آمانو، دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را یادآوری کرد و گفت: بدون بازرسی توافق با ایران حرف های توخالی است.

وی در این بیانیه افزود: روسیه ادعا می کند که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه بازدید از مناطق مذبور را ندارند و اگر توافق اتمی بخواهد معنایی داشته باشد باید تمامی طرف ها برداشت مشابهی از بندهای آن داشته باشند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل تصریح کرد: برخلاف آنکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تفاوتی بین مراکز نظامی و غیرنظامی قائل نیست، مقامات ایرانی اعلام کرده اند اجازه بازدید از مراکز نظامی را نخواهند داد. به نظر می رسد برخی کشورها می خواهند ایران را از بازرسی بیشتر محافظت کنند.

گفتنی است در حالی دولت ترامپ به دنبال مذاکره مجدد بر روی مفاد برجام است که فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت آمریکا درحال بازنگری در سیاست خود در قبال ایران است، ولی این مساله نمی تواند درچارچوب برجام مطرح شود. برجام موثر بوده و تخلفی در آن نیست. تهدید اتمی از سوی دیگر دنیا صورت می گیرد و جامعه جهانی گزینه ای برای لغو برجام ندارد.

کلید واژه ها