فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

با تلاش‌های اردوغان به موفقیت مهمی در سوریه دست یافتیم

رادیو امید | 09:16 - 29.09.2017

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست خبری مشترک با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در مجتمع ریاست جمهوری در آنکارا گفت: ایجاد مناطق عاری از درگیری در سوریه به روند مذاکرات در ژنو شتاب بخشیده است.

پوتین در ادامه از دستاورد مهم ایجاد مناطق عاری از درگیری در سوریه با تلاش ها و اراده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به رغم دشوار بودن امکان تحقق مناطق مذکور سخن گفت.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به ارزیابی اقدامات هماهنگ در خصوص حل بحران سوریه در گفتگوی خود با اردوغان از تلاش دو کشور برای ایجاد شرایط تحقق مناطق عاری از درگیری مطابق آنچه پیشتر در اجلاس آستانه توافق شد، خبر داد.

پوتین افزود: موضوع این توافق در دیدار با جناب اردوغان در شهر سوچی روسیه مطرح شد. تحقق این مساله هم برای گروه های مخالف و هم کشورهای ضامن یعنی ترکیه، ایران و روسیه واقعا سخت بود ولی به رغم همه سختی ها، دستاورد مهمی کسب کردیم.

وی در ادامه با اشاره به بهبود شرایط بازگشت شهروندان سوریه به خانه هایشان خاطرنشان کرد: با ایجاد شرایط بدون درگیری گفتگوهای صلح ژنو که زیر نظر سازمان ملل انجام می شود، شتاب بیشتری گرفته است.

رئیس جمهور روسیه درباره گفتگو حول مساله همه پرسی غیرقانونی اداره اقلیم کرد شمال عراق در دیدار با اردوغان اظهار داشت: موضع اصولی روسیه پیشتر توسط وزیر خارجه مان اعلام شده بود. همچنین توافق شد که همکاری های نظامی، اطلاعاتی و وزرای خارجه دو کشور به شکل موثرتر ادامه یابد.

پوتین در خصوص روابط تجاری روسیه و ترکیه گفت: بعد از کاهش این روابط در سال گذشته، حجم مناسبات در سال جاری افزایش قابل ملاحظه ای داشته است. تعداد گردشگران روسی که از ترکیه دیدن کرده اند با 11 برابر رشد به 2.5 میلیون نفر رسیده است و این پیشرفت در سایه توافق با اردوغان در ماه مارس در مسکو حاصل شده است.

وی افزود: به ویژه در زمینه انرژی، پروژه‌های خط لوله «جریان ترک» و «نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو» را ارزیابی کردیم. در ماه ژوئن سال جاری با جناب اردوغان بخش دریایی پروژه خط لوله «جریان ترک» را آغاز کردیم. با این پروژه تمامی تلاش‌ها به موقع و طبق برنامه پیش می رود. همچنین برای اینکه واحد اول «نیروگاه هسته‌ای آک‌کویو» را به زودی راه‌اندازی کنیم، تلاش می کنیم. این با تلاش‌های ما با شرکای ترک خود ممکن خواهد شد.

پوتین با تاکید بر ادامه تلاش‌ها برای رفع موانع روابط تجاری و سرمایه‌گذاری بین دو کشور ادامه داد: تقریبا تمام محدودیت‌ها در زمینه کشاورزی در نتیجه همکاری و هماهنگی وزارتخانه‌ها و مؤسسات مرتبط رفع شده است. میزان واردات محصولات کشاورزی از ترکیه به روسیه در نیمه اول سال جاری 58.7 درصد افزایش یافته است.

رئیس‌جمهور روسیه در پایان سخنانش از رجب طیب اردوغان به خاطر دیدار مذکور که آن را ثمربخش و صمیمی خواند، قدردانی کرد.

کلید واژه ها