فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

“با احواز برای مواجهه با تروریسم ایران”

رادیو امید | 18:10 - 01.12.2018

 

جنبش پیکارعربی برای آزادی احواز سوم و چهارم آذرماه سال جاری به مناسبت نوزدهمین سالگرد تاسیس این جنبش، همایشی را با شعار “با احواز برای مواجهه با تروریسم ایران” در کپنهاگ، پایتخت کشور دانمارک، برگزار کرد.

این گردهمایی که با حضور شخصیت های سیاسی و حقوقی از 20 کشور همچو دانا ويز از سفارت آمریکا ، آلن شواليه از مركز مطالعات فرانسه، فعال حقوق بشرى إرينا توسر كاون از امريكا، ليوگابريل نایب رئیس رسانه های اجتماعی بین المللی، خانم مورگان ستين مركز مطالعات امريكا در هلند، جود صبرى رئيس شوراى ملى سوريه، د. فيصل الرفوع وزیر پيشين فرهنگ اردن، دكتور احمد حلواني معاون صدا وسيما سابق سوريه ، سرلشكر عوني العدوان رئيس سابق امنيت اردن، دكتور حازم الحوامده رئیس روابط عمومی مجلس نمایندگان اردن، د. احمد الفضالي رئیس نمایندگی دیپلمات عرب، د.انور مالك از الجزائر،سماح بوحوال نماينده پارلمان تونس و همچنين با شرکت نمايندگانى از اتنيك هاى ساكن ايران و چندين سازمان حقوق بشر اروپایی و عربى تشکیل شد.

 

 

یعقوب حر تستری سخنگویی جنبش در مصاحبه با روزنامه شرق الاوسط ، هدف این کنفراس را شناساندن منش تروریستی نظام ایران به افکار عمومی در اروپا، خواند. برگزاری این همایش بعد از گذشتن 9 هفته از حادثه هجوم به رژه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از یک سوی و بروز تنش میان ایران و کشورهای اتحادیه اروپا در پی اقدام تروریستی عوامل وابسته به رژیم ایران علیه اعضای جنبش پیکارعربی برای آزادی احواز از سوی دیگر ، بر اهمیت این گردهمایی افزود.

 

 

کشور دانمارک با تشدید اقدامات امنیتی و اعلان حالت فوق العاده از این همایش استقبال کرد . رسانه های دانمارکی با اشاره به بیانیه ای پلیس کپینهاگ، از اتخاذ اقدامات امنیتی گسترده با بکارگیری بیش از 250 نفر از نیرو های امنیتی و نیز ایجاد ایستگاههای بازرسی در مقابل هتل محل برگزاری همایش، خبر دادند. حبیب جبر، رهبر جنبش در افتتاحیه همایش بر اهمیت هماهنگی بین جریانات داخل و فعالیت های سیاسی خارج احواز تاکید داشت. وی نیز افزود: همیاری و همسو کردن تلاشهای تمام کشور های خواستار صلح جهت مقابله با رژیم تروریستی ایران ضروری است و کشورهای اروپایی نباید در برابر اعمال تروریستی ایران سکوت اختیار نمایند.

 

در این همایش شرکت کنندگان با تشکیل دو کمیته سیاسی و حقوقی، در رابطه با رویکرد های متعددی از جمله راه حل تحقق شعار این کنفرانس که همانا مقابله با اقدامات تروریستی ایران در داخل و خارج احواز و نیز نحوه حمایت از پایداری ملت عرب احواز به بحث و گفتگو نشستند.
در این راستا کمیته سیاسی بر نکات ذیل تاکید داشت :
1 اهمیت و مرکزیت مسيله احواز در جریان منازعات کشورهای عربی با رژیم ایران.
2 افشا و برملا کردن اقدامات تروریستی و خرابکارانه ایران در منطقه عربی و برحذر داشتن از خطر فزاینده ایران بر امنیت ملی کشورهای عربی و صلح جهانی که به نوبه خود تشکیل ایتلاف وسیعی از کشورهای صلح طلب را اقتضا دارد.
3 بسیج کردن نیروهای عربی فعال در جبهه واحد جهت همبستگی با ملت احواز، حمایت مالی و معنوی از طریق راه اندازی پروژه های عملی و نیز ایجاد فضای مناسب در کشور های عربی به منظور تقویت و پشتیبانی از مقاومت مردمی ملت احواز در مقابله با رژیم اشغالگر ایران.
4 استمرار بخشیدن به روند فعالسازی نقش ملت های غیر فارس جهت مقابله با سیستم راسیسم فارس از طریق تشکیل جبهه وسیعی از نمایندگان ملت های غیر فارس.

نتایج کمیته حقوقی نیز بر نکات ذیل تاکید داشت:
1 تشکیل مرکز حقوقی بین المللی در راستای کشف و ثبت و ضبط جرایم و نقض حقوق ملت عرب احواز .
2 ضرورت برپایی کنفرانسی حقوقی به منظور ارایه تحقیقات و پژوهش های قانونی مرتبط با مسئله احواز.
3 ضرورت همکاری بین سازمان های حقوق بشر احوازی برای دستیابی به سمت مشاور در مجلس اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد.
4 ضرورت حمایت از حق انسان احوازی با توجه به اعلامیه بین المللی حقوق بشر .
5 ضرورت برپایی دوره های آموزشی تخصصی در زمینه قانون بین الملل .
6 تشکیل گروهی متخصص به منظور کاوش و بررسی اسناد و مدارک بین المللی موجود در مرکز اسناد بریتانیا، بایگانی دولت عثمانی و بایگانی سازمان ملل متحد در جهت تاکید بر حاکمیت تاریخی احواز قبل از اشغال نظامی آن توسط ایران.
در خاتمه این همایش، کمیته های سیاسی و حقوقی بر وجوب تصدر مسیله احواز در نشست های عربی و بین المللی، تاکید کردند.
برگزاری این کنفرانس با واکنش شدید مسولان و رسانه های نظام همراه بود . به نقل از روزنامه کیهان مجتبی ذوالنوری عضو امنیت ملی مجلس ایران، برپایی همایش جنبش پیکار عربی برای آزادی احواز را حمایت آشکار از تروریسم خواند. ذوالنوری در ادامه افزود : دانمارک باید تاوان اقدام تنش آمیز و کجروی خود را بدهد. روزنامه قانون نیز با هجوم به ملت عرب و تورک این گردهمایی را جلوه ای از اتحاد و همبستگی میان پان ترکیسم و پان عربیسم معرفی کرد.

کلید واژه ها