فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بازگشت زودهنگام هاشمی شاهرودی به ایران

رادیو امید | 11:25 - 12.01.2018

  محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضاییه ایران که مدتی در آلمان بستری بود، با پروازی از آلمان راهی ایران شده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید آقای شاهرودی سفر درمانی خود را نیمه‌کاره رها کرده و به طور زودهنگام به ایران بازگشته است.

آقای شاهرودی با کاروانی از خودروهای همراه از کلینیک محل بستری خود و شهر هانوفر خارج شد و به فرودگاه هامبورگ رفت.

بازگشت آقای هاشمی شاهرودی به ایران پس از اعتراض‌ها به حضور او در آلمان، و درخواست محاکمه‌اش به جرم نقض حقوق بشر انجام می‌گیرد.

مسئولیت مستقیم او در تایید اجرای حکم اعدام صدها نفر، یکی از دلایلی است که برخی خواهان محاکمه‌اش بودند.

یک مقام دولت آلمان ضمن تایید خبر بازگشت آقای شاهرودی، به رویترز گفته است اگرچه آلمان با حکم اعدام مخالف است، اما دادستان‌های آلمان به خودی خود افراد را به دلیل این که در کشورهای دیگر در اعدام محکومان نقشی داشته‌اند، تحت پیگرد قرار نمی‌دهند.

یک سیاستمدار حزب سبز آلمان شکایتی را به دادستان‌ها ارائه کرده بود و آنها پیگرد قضایی آقای هاشمی شاهرودی را بررسی می‌کردند.

گروه‌های حقوق بشری برآورد می‌کنند که محمود هاشمی شاهرودی در دوران ریاستش بر قوه قضاییه ایران بیش از ٢ هزار حکم اعدام را تایید کرده باشد.

ممانعت از ترک آلمان از طرف آقای هاشمی شاهرودی با حکم دادگاه قانون اساسی آلمان ممکن بود.

به جز اعتراض‌ها در خارج از ایران، برخی نیز داخل ایران به سفر درمانی آقای هاشمی شاهرودی معترض بودند. منتقدان می‌گفتند مسئولان ایرانی باید از همان خدمات پزشکی و درمانی بهره‌مند شوند که اکثریت ایرانیان به آنها دسترسی دارند.

آقای هاشمی شاهرودی در بهار نیز مدتی در بیمارستانی در ایران بستری بود.

جزئیات بیماری قبلی و بیماری کنونی محمود هاشمی شاهرودی روشن نیست.

آقای هاشمی شاهرودی از سال ۱۳۷۸ تا سال ۱۳۸۸ رئیس قوه قضاییه ایران بود. او در آغاز مسئولیتش گفت “ویرانه‌ای” را تحویل گرفته است.

توقیف گسترده مطبوعات اصلاح‌طلب و مستقل در سال ١٣٧٩ و پس از آن در دوران او انجام شد. محاکمه جمعی شماری از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات ١٣٨٨ نیز در حالی که او هنوز رئیس قوه قضاییه بود آغاز شد.

محمود هاشمی شاهرودی به دلیل «ترس از تعقیب قضایی» از آلمان خارج شد

محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیشین دستگاه قضایی ایران که برای مداوا به کلینیکی پزشکی در شهر هانوفر آلمان رفته بود، روز پنجشنبه سفر خود را نیمه‌کاره گذاشت و به تهران بازگشت.

این خبر را رویترز شامگاه پنجشنبه به نقل از یک مقام رسمی دولت آلمان که در این گزارش به نام او اشاره نشده متشر کرده است.

آقای شاهرودی که اکنون علاوه بر عضویت در شورای نگهبان، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران را به عهده دارد، از چند هفته پیش به دلیل آنچه «تکمیل روند درمانی» توصیف شده، در هانوفر به سر می‌برد و چند روز پیش دولت آلمان تأیید کرد که به دلیل «بیماری جدی» و با «دلایل معتبر پزشکی» به او اجازه مداوا در این کشور داده شده است.

با این حال حضور آقای شاهرودی در آلمان، اعتراض‌هایی را در میان مخالفان جمهوری اسلامی در این کشور به دنبال داشت و در چندین تجمع اعتراضی در مقابل محل بستری شدن این مقام پیشین قضایی ایران، معترضان خواستار دستگیری و محاکمه او به دلیل نقش در نقض حقوق بشر در ایران شدند.

در این میان دادستانی آلمان نیز تأیید کرد که شکایاتی را علیه آقای شاهرودی دریافت کرده و گزارش شده که بازگشت پیش از موعد آقای شاهرودی به ایران، به دلیل «ترس از تعقیب قضایی» بوده است.

از جمله شکایاتی که داستانی آلمان دریافت آن را تأیید کرده، شکایتی است که از سوی فولکر بک، سیاستمدار حزب سبز آلمان ارائه شده است.

آلمان مانند دیگر کشورهای اروپایی مخالف حکم اعدام است. با این حال، دادستانی آلمان نمی‌تواند به شخصه در مورد دادخواست‌های مرتبط با اعدام در دیگر کشورها اقدام کنند.

رویترز در گزارش خود اشاره کرده که حکم احتمالی بازداشت در چنین پرونده‌ای باید از سوی دادگاه قانون اساسی آلمان صادر شود.

محمود هاشمی شاهرودی خود زمانی‌که ریاست قوه قضائیه را در دست گرفت به‌شدت از این نهاد انتقاد کرده و گفته بود «ویرانه‌ای» را تحویل گرفته‌است. او هنوز در مورد اتهام‌های واردشده واکنشی نشان نداده‌است.

آقای شاهرودی، در نجف عراق زاده شده و در حال حاضر ۶۹ ساله است. او پس از انقلاب بهمن ۵۷ از نجف به ایران آمد و با ایجاد «مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق»، با حکومت صدام حسین مبارزه می‌کرد.

از او که از تابستان امسال، چند ماه پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد، به عنوان یکی از جانشینان احتمالی رهبر جمهوری اسلامی یاد می‌شود.

کلید واژه ها