فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بازداشت 20 تن از فعالان محیط زیست جنوب، توسط رژیم

رادیو امید | 11:10 - 22.05.2018

وکیل مدافع کاووس سیدامامی از بازداشت ۲۰ فعال حوزه محیط زیست در پرونده بازداشت‌شدگان محیط زیستی خبر داد. هویت بازداشت‌شدگان همچون اغلب فعالان زندانی دیگر، نامشخص است.

 

پیام درفشان وکیل مدافع کاووس سیدامامی به خبرگزاری ایسنا گفته که «بنا بر اطلاعات دیگری مطلع شدم که حدود ۲۰ نفر دیگر در جنوب کشور در رابطه با این پرونده بازداشت شده‌اند که دلیل اصلی بازداشت آنها نیز مشخص نیست.»

در هفته‌های اخیر علی فرهادزاده، باقر زارع، عبدالرضا کوهپایه، مرتضی آریانژاد و جمعی از فعالان محیط زیستی جنوب ایران آزاد شدند.

با اینکه آمار دقیقی از تعداد بازداشت‌شدگان در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته، ولی تعداد بازداشت‌شدگان بیش از ۵۰ نفر تخمین زده می‌شود.

اطلاعات سپاه پاسداران از بهمن ماه سال گذشته جمع کثیری از فعالان زیست محیطی را بدون تفهیم اتهام و به جرم آنچه «جاسوسی از فعالیت‌های موشکی در پوشش رصد امور زیست محیطی» خوانده شده، زندانی کرده است.

در طول این مدت وزارت اطلاعات در جلسه مشترک با کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که بازداشت‌شدگان جاسوس نیستند و سندی مبتنی بر این ادعا وجود ندارد. اطلاعات سپاه پاسداران نیز آنگونه که محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی گفته، از بازداشت‌شدگان نه تنها اقرار به جرم خودشان بلکه اقرار به جرم دیگر بازداشت‌شدگان نیز گرفته است!

«کمیته حقیقت‌یاب» که به دستور حسن روحانی تشکیل شده، هنوز اقدامی در جهت پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان و حل مشکلات درون حکومتی با سپاه و دم و دستگاه اطلاعاتی و امنیتی آن نکرده است.

کلید واژه ها