فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بازداشت پدر و مادر رامین حسین پناهی (در چندقدمی اعدام)

رادیو امید | 16:36 - 16.04.2018

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، پدر و مادر رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷، در حالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که در اعتراض به تایید حکم اعدام رامین حسین‌پناهی در دیوان عالی کشور و ارسال پرونده وی به اجرای احکام، به میدان اقبال شهر سنندج رفته بودند.

امجد حسین‌پناهی برادر رامین حسین‌پناهی در همین اختصاص به کمپین گفت: «پدر و مادرم بنا بر اعلام فراخوانی که پیشتر اعلام شده بود و در اعتراض به تایید حکم رامین برادرم به میدان اقبال سنندج که یکی از میدان‌های اصلی شهر است، رفته بودند.»

امجد حسین‌پناهی که فعالیت‌های حقوق بشری را در کارنامه خود دارد، افزود: «روز گذشته فعالان مدنی شهر سنندج طی فراخوانی اعلام کردند که عصر دیروز (یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷) در میدان اقبال شهر سنندج در اعتراض به تایید و خطر اعدام زندانی سیاسی کورد رامین حسین‌پناهی، تحصن خواهند کرد.  هنگامی که پدر و مادرم قصد داشتند در این میدان تحصن کنند، در همان لحظات اولیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و تاکنون آزاد نشده اند.»

حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع این زندانی سیاسی ضمن تایید این خبر گفت: «این حکم چند روز پیش در شعبه ۳۹ دیوان عالی کشور در شهر قم تایید شده است و خطر اعدام این فعال سیاسی را تهدید می‌کند.»

رامین حسین پناهی یکی از فعالان سیاسی کُرد در روز دوم تیرماه از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد، این زندانی سیاسی روز ۲۵ ژانویه برابر با ۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، در حالی که تنها یک جلسه‌ی دادگاهی برای رسیدگی به اتهامات وی برگزار شده بود، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی و یکی دیگر از قضات به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در کومله به مجازات اعدام محکوم شد.

حکم اعدام رامین حسین پناهی در حالی صادر و ابلاغ شد، که او تمامی اتهام‌های انتسابی به خود را از قبیل مشارکت در نبرد مسلحانه رد کرده بود. وکیل این زندانی سیاسی کُرد نیز این حکم را غیرمنتظره و ناعادلانه تلقی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل  با صدور اطلاعیه‌ای خواستار اقدام فوری علیه حکم اعدام رامین حسین‌پناهی، زندانی کرد ایرانی شد. بر اساس این اطلاعیه حکم صادر شده برای رامین حسین‌پناهی به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و به دنبال چهار ماه «ناپدیدشدن اجباری» صادر شده است. این سازمان تاکید کرده است مقامات امنیتی و قضایی در اقدامی تلافی‌جویانه رامین حسین‌پناهی را به سلول انفرادی منتقل کرده‌اند و محکومیت و مجازات او مغایر با قوانین بین‌المللی است و باید لغو شود.

کلید واژه ها