فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بازداشت هواداران عرفان حلقه در شیراز و تهران

رادیو امید | 11:50 - 04.09.2017

گلنار بهاری‌نژاد و محمدرضا حسینی، دو تن از هواداران عرفان حلقه، طی هفته‌های اخیر در شیراز از سوی نیروهای امنیتی سپاه بازداشت شده‌اند.

نیروهای امنیتی طی هفته گذشته دستکم پنج تن از هواداران عرفان حلقه را در شهر شیراز دستگیر کرده‌اند.

گلنار بهاری‌نژاد و محمدرضا حسینی هویت دو تن از این بازداشت‌شدگان است که اخیراً احراز شده است.

زهرا بزرگ‌پور، کیارمین محمدزاده و مسلم مؤمنی سه تن دیگر این شهروندان هستند که در بازداشت نیروهای امنیتی به سر می‌برند.

بهنام روحانی فرد، شهروند بهایی در تهران، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

روز گذشته ۱۲ شهریورماه نیروهای امنیتی بهنام روحانی فرد، یکی از شهروندان بهایی ساکن تهران را بازداشت کرده‌اند.

یک منبع مطلع در این خصوص به پیام نیوز گفته است: «مأمورین امنیتی پس از تعقیب بهنام روحانی فرد در خیابان و بازداشت، و پس از تفتیش منزل او را به زندان اوین منتقل کردند».

این منبع آگاه افزود: «مأمورین هشت نفر بودند و در زمان انتقال بهنام روحانی فرد به خانواده وی اعلام کردند که روز جاری جهت پیگیری به شعبه ۳ دادسرای شهید مقدس اوین مراجعه کنند».

مأمورین در زمان تفتیش منزل از تمامی جزئیات منزل پس از ورود تا زمان خروج فیلم‌برداری کرده‌اند.

بهنام روحانی فرد پیش‌تر در تاریخ ۱۳ تیرماه ۱۳۹۶ در زمان بازگشت به ایران توسط مأمورین امنیتی فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفت و اموال خصوصی وی از جمله پاسپورت، موبایل، لپ تاپ، کتاب‌ها توقیف شد که با وجود پیگیری‌های این شهروند بهایی این وسایل به وی تحویل داده نشد.

بهنام روحانی فرد در زمینه خوانندگی فعالیت دارد و چندی پیش پس از پایان کنسرت تور اروپا به ایران بازگشته بود.

بهنام روحانی فرد به دلیل خواندن سرودهایی مربوط به آئین بهایی در مهرماه ۱۳۸۸  به ۹ ماه زندان محکوم شده بود که این حکم را در زندان یزد گذراند.

شایان ذکر است؛ از ماه گذشته موجی از بازداشت هواداران عرفان حلقه در شهرهای مختلف آغاز شده است.

در هفته گذشته حکم اعدام محمدعلی طاهری طاهری به اتهام «افساد فی الارض» و با استناد به ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی صادر شد.

محمدعلی طاهری، مؤسس «عرفان حلقه»، ۶۰ ساله و متولد کرمانشاه است. او در سال ۱۳۸۰ موسسه‌ای به نام «عرفان حلقه» با تمرکز فرادرمانی و طب مکمل در تهران تأسیس کرد. آقای طاهری چندین کتاب نوشته که از سوی وزارت ارشاد مجوز گرفته‌اند و همچنین چند دوره کلاس در دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص طب مکمل داشته است. دانشگاه طب سنتی ارمنستان در اردیبهشت سال ۱۳۹۰، به محمدعلی طاهری دکترای افتخاری اعطا کرد.

او در سال ۱۳۸۹ برای اولین‌بار به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر و برای ۶۷ روز در زندان اوین تحت بازجویی قرار گرفت. پس‌ از آن با قرار وثیقه آزاد شد اما مجدداً در تاریخ ۱۴ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد و به اتهام «توهین به مقدسات»، «فعل حرام و رابطه نامشروع به دلیل تماس با مچ دست‌ زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی»، «دخالت در امر پزشکی»، «تحصیل مال نامشروع»، «توزیع آثار سمعی– بصری» و «استفاده غیرمجاز عناوین علمی ـ پزشکی» جمعاً به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجدداً به اتهام افساد فی‌الارض، که قبلاً در پرونده‌اش بررسی‌ شده بود، بازجویی شد. دادگاه او در اسفندماه سال ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خردادماه سال ۱۳۹۴ به اتهام افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. با اعتراض وکلای آقای طاهری، پرونده او برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

خواهر آقای طاهری اظهار کرده بود حکم اعدام او از سوی شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور لغو شده و پرونده برای رسیدگی مجدد به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب فرستاده‌ شده است.

تلویزیون رسمی ایران در اسفند ۹۵ ویدئویی را به عنوان مستند با نام «حلقه شیطان» نمایش داد که حاوی اعترافات حین بازجویی محمدعلی طاهری بود و تعدادی از اعضای ناراضی گروه نیز علیه عرفان حلقه صحبت می‌کردند و حتی یکی از آنان خواستار اعدام آقای طاهری شد.

علیزاده طباطبایی گفت محمدعلی طاهری در آخرین دادگاه گفته است کارهایش قانونی بوده و در صورت آزادی ادامه نخواهد داد: «آقای طاهری در آخرین دادگاهشان گفت من زمانی این کارها را انجام داده‌ام که همه معتقد بودند کار خوبی است و مجوز از ارشاد و نیروی انتظامی و دستگاه‌های مسئول داشتم، حالا اگر قانون می‌گوید خوب و مفید نیست، من ادامه نخواهم داد.»

کلید واژه ها