فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

بازداشت بیش از 400 شهروند عرب در اعتراضات اهواز، توسط نیروهای رژیم

رادیو امید | 10:20 - 09.04.2018

منابع فعالان حقوق بشر در ایران می‌گویند، از زمان آغاز اعتراضات مردم عرب از 7 فروردين سال جارى تا كنون بيش از 400 نَفَر بازداشت شدند. به گفته این منابع به دليل افزايش تعداد بازداشت شدگان، آنها را در بين بازداشتگاه‌هاى اداره اطلاعات، اطلاعات سپاه و عمليات كارون ونيروى انتظامى تقسيم كردند.

روز شنبه 18 فروردين قرار بود 250 نَفَر از آنها را به زندان شيبان(مجتمع حرفه آموزى اهواز) و بعضى را به زندان سپيدار منتقل كنند، تعدادى از بازداشت شدگان نيز به ديگر شهرها منتقل شدند.

اوج بازداشتها بعد از آتش سوزى قهوه خانه “النوارس” در بازارچه كيان شهر اهواز بود، كه مردم آن را يک توطئه وبرنامه ريزى شده توسط نهادهاى امنيتى جهت تغيير حركت مسالمت آميز مردم عرب به خشونت و همچنين پوشش بر اعتراضات مردم مى دانند، در اين آتش سوزى 11 نَفَر كشته و شمارى از جوانان عرب مجروح شدند، اكثر اين افراد جوانانى هستند كه در تظاهرات شركت مى كردند و حتى بعضى از آنها با قيد وثيقه آزاد شده بودند.

در بين بازداشت شدگان ده ها زن، نوجوان و جوانانى با رده‌هاى سنى بين 16-25 ساله مى باشد، همچنين شمارى از معترضان مجروح شدند كه توسط نيروهاى امنيتى بازداشت شدند،بعضى از خانواده ها نيز با مراجعه به ستاد خبرى جهت مشخص شدن سرنوشت فرزندانشان بازداشت شدند.

تا كنون هيچ كدام از مسؤلين يا نهادى و يا حتى در رسانه‌هاى حكومتى در مورد تعداد و محل نگهدارى بازداشت شدگان توضيح داده نشده است اما سيد محمدعلی موسوی جزایری، نماینده مجلس خبرگان رهبری و نماينده ولى فَقِيه در جمع مردم در كوى صياحى شهر اهواز و بعد از اعتراض مردم به بازداشت هاى خودسرانه در خيابانها به مردم قول داده است كه كليه بازداشت شدگان آزاد خواهند شد، امرى است كه بعضى از حاضرين آن را جهت آرام كردن خشم مردم عنوان كردند.

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر؛ بيشتر بازداشت‌ها در شهر اهواز، كوت عبدالله،شهر آبادان، ملاشيه، عين 2(سيدكريم) و بندر ماهشهر(معشور) بوده است.

 

کلید واژه ها