فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

ایتالیا پهلو گرفتن کشتی پناهجویان در سواحل خود را ممنوع اعلام کرد

رادیو امید | 12:58 - 16.07.2018

 

بحران پناهجویان، یک کشتی حامل ۴۵۰ پناهجو بین کشور مالت و ایتالیا در در یای مدیترانه سرگردان مانده ایتالیا پهلو گرفتن کشتی پناهجویان در سواحل خود را ممنوع کرده است.

اختلاف مالت و ایتالیا بر سر قبول مهاجران قایق‌سوار ادامه دارد. هر یک از دو کشور وظیفه رسیدگی به پناهجویان و پیاده کردن آنها را به دیگری محول می‌کند. وزیر کشور ایتالیا پهلو گرفتن کشتی در سواحل این کشور را ممنوع کرده است.

یک کشتی حامل ۴۵۰ مهاجر از شامگاه جمعه ۱۳ ژوئیه در نزدیکی سواحل مالت و ایتالیا در مدیترانه سرگردان مانده است. مقامات هر یک از دو کشور، محل کشتی را در قلمرو آب‌های دیگری می‌داند و وظیفه امدادرسانی را به دوش طرف مقابل می‌اندازد. این در حالی است که از کشتی پیام‌های اضطراری برای کمک به سرنشینان خردسال دریافت می‌شود.

دولت ایتالیا ظهر جمعه ۱۳ ژوئیه از مقامات مالت خواسته بود که ساحل‌اش را باز کند تا کشتی مهاجران در آن پهلو بگیرد. وزیر راه و ترابری ایتالیا که مسئولیت بنادر این کشور را دارد، در توئیتی نوشت: «مالت به وظیفه‌اش عمل نکرده است. طبق حقوق دریایی، مالت باید کشتی‌هایش را برای نجات این افراد اعزام می‌کرد و بنادرش را آماده پذیرش قایق می‌ساخت. گارد ساحلی ایتالیا هم در صورت لزوم می‌توانست حمایت‌های مربوطه را انجام دهد.»

متئو سالوینی، وزیر کشور ایتالیا نیز در توئیتر نوشت، کشتی در آب‌های مالت بوده و رسیدگی به وضع سرنشینان آن متوجه مالت می‌شود: «مالت، قاچاقچیان، مردم خوب ایتالیا و سایر جهانیان باید بدانند که این قایق نمی‌تواند و اجازه ندارد در یک بندر ایتالیایی پهلو بگیرد. ایتالیا به اندازه کافی درگیر چنین مسائلی بوده است.»

مقامات دولتی مالت هم متقابلا گفته‌اند که کشتی در آب‌های ایتالیاست و ایتالیایی‌ها در اقدام برای نجات قایق کوتاهی کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایتالیایی، کشتی حامل مهاجران در ۵۳مایلی جزیره لامپدوسا و ۱۱۰مایلی مالت قرار دارد. این کشتی دوطبقه و چوبی است و ۲۰ متر طول دارد. پدیده‌ای تازه در مقایسه با قایق‌های لاستیکی رایج.

از مدتی قبل، دولت ایتالیا جلو دخالت سازمان‌های امدادرسانی در بنادر این کشور را می‌گیرد. مالت هم خود را مسئول پذیرش هیچ پناهنده‌ای نمی‌داند.

کشمکش دو کشور همجوار موجب شده که هیچ گروه امدادی غیردولتی، در حال حاضر اجازه تردد در مدیترانه را نداشته باشد. سازمان‌های نجات متهم شده‌اند که با کمک به مهاجران، به طور غیرمستقیم عامل قاچاقچی‌ها می‌شوند. بر همین اساس، برخی نجاتیافتگان برای روزها روی دریا مانده و اجازه پا گذاشتن به خشکی را نیافته‌اند.

دولت دست راستی ایتالیا موضعی سرسختانه در قبال پذیرش پناهجویان اتخاذ کرده است. با این همه، شامگاه جمعه ۱۳ ژوئیه، گارد ساحلی ایتالیا ۶۷ مهاجر را از آبهای جزیره تراپانی در سیسیل نجات داد.

کلید واژه ها