فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

انجمنهای پناهجویان و مهاجران در آلمان، خواستار اختصاص “روز تنوع ” در آلمان شدند

رادیو امید | 11:43 - 04.10.2018

انجمن‌های پناهجویان و مهاجران در آلمان بر این نظرند که در کنار “روز وحدت” آلمان، باید روز یادبودی نیز به “تنوع در آلمان” اختصاص یابد و در این روز به نکات مثبت در مهاجرت خارجیان به آلمان پرداخته شود.

 

 

 

در بیانیه‌ای که انجمن‌های مهاجران آلمان به همراه “سازمان‌های آلمانی جدید” روز چهار‌شنبه ۱۱ مهر  منتشر کردند از جمله آمده است: «مهم است که وحدت دو بخش آلمان همه‌ساله به طور نمادین جشن گرفته شود.»

در این بیانه در ادامه آمده است که جامعه مهاجرپذیر نیز به اقدامی نمادین نیاز دارد تا در آن به تنوع قومی در جامعه بپردازد و از آن قدردانی کند.

 “سازمان‌های آلمانی جدید” شبکه‌ای از انجمن‌های آلمانی است که برای شرکت مهاجران در امور جامعه و در مخالفت با نژادپرستی فعالیت می‌کنند. این سازمان‌ها بر این نظرند که مهاجران نیز، برای مشخص شدن تنوع قومی در آلمان، به یک عمل نمادین نیاز دارند .

در بیانیه همچنین آمده است که به وحدت آلمان به طور معمول فقط از نقطه نظر  “سفیدها” نگاه می‌شود؛ یعنی طی برنامه‌های متنوع تنها به وحدت آلمانی‌های با تبار آلمانی شرق این کشور با آلمانی‌های با تبار آلمانی بخش غربی اشاره می‌شود.

بیانیه تاکید می‌کند که در چنین شرایطی وضعیت آلمانی‌هایی با تبار خارجی در هر دو بخش آلمان فراموش می‌شود. برای این گروه از شهروندان، وحدت دو بخش آلمان با تجربیات نژادپرستانه مختلفی همراه بوده است.

بیانیه توضیح می‌دهد که بخش بزرگی از جمعیت آلمان شرقی نیز، در سال‌های پس از وحدت، بیگانگی و ناامیدی را تجربه کرده و در چنین شرایطی جشن‌های “وحدت آلمان” بدون تعریف این تجربیات منفی ناکامل خواهد بود.

این بیانیه را از جمله انجمن‌های ترک در آلمان، شورای فدرال مهاجران و شورای هم‌پیوندی خارجیان، انجمن‌های امدادگرایانه آلمان- سوریه و انجمن‌های ایرانیان امضا کرده‌اند.

کلید واژه ها