فرم درخواست کمک مالی

آخرین اخبار
رادیو امید

انتقال زندانیان افغانی از ایران و تاجیکستان به افغانستان

رادیو امید | 15:46 - 20.07.2018

 

رسانه ها خبر می دهند که صد ها زندانی افغان از کشور های ایران و تاجیکستان به زودی به افغانستان انتقال می یابند،قرار داد تبادله زندانیان بین افغانستان و تاجکستان در ۱۳۷۹ امضا شده است. تا اکنون ۵۸۰ زندانی افغان از تاجکستان به افغانستان فرستاده شده اند.

دادسرای عمومی افغانستان می گوید، صد ها افغان که در کشورهای ایران و تاجکستان زندانی اند، بزودی به افغانستان انتقال خواهند یافت.

عزیر احمد سرباز رییس ادارهء نظارت بر محلات سلب آزادی دادسرای عمومی افغانستان با اظهار اینکه، تعدادی زیاد افغان های زندانی از ایران به افغانستان انتقال داده می شوند، به رادیو آزادی گفت:

در سال ۱۳۷۸ شمسی قرار داد تبادلهء زندانیان بین افغانستان و ایران امضا شد. براساس گزارش ها، ده ها زندانی افغان در ایران اعدام و ده ها تن دیگر در انتظار تطبیق حکم اعدام بسر می برند.

قرار داد تبادلهء زندانیان بین افغانستان و تاجکستان در ۱۳۷۹ امضا شده است. تا اکنون ۵۸۰ زندانی افغان از تاجکستان به افغانستان فرستاده شده اند و در مورد اینکه افغان ها در تاجکستان به اعدام محکوم شده باشند تا هنوز گزارش داده نشده است.

این زندانیان به همکاری وزارت های خارجه، عدلیه، داخله و دادسرای عمومی افغانستان از کشورهای همسایه به افغانستان انتقال داده می شوند. با آنکه از امضای توافقنامهء تبادلهء زندانیان با کشورهای همسایه اینک سالها می گذرد، اما پروسه انتقال آنها به افغانستان کند است.

عزیر احمد سرباز رییس ادارهء نظارت بر محلات سلب آزادی لوی سازنوالی افغانستان با رهنمایی به زندانیانی که کار انتقال آنها با تاخیر مواجه شده است، می گوید:

“حالا مربوط می شود به اینکه دیپلومات های ما چقدر سرعت عمل دارند، هرزمانی که مراحل کاری آنها صورت بگیرد و اسناد برای ما برسد، ما داخل اقدام خواهیم شد. پیام ما اینست که هر هموطن ما که در هرکشور زندانی اند، در کشورهای که ما در آن سفارت داریم به آنها مراجعه بکنند ویا اگر اقارب و فامیل در داخل افغانستان است، ادارهء لوی سارنوالی در خدمت شان است، عرایض شان را ما می پذیریم و مشکل وجود ندارد”.

افغانستان با روسیه نیز قرار داد تبادلهء زندانیان را امضا کرده است. اما برعلاوه ایران، تاجکستان و روسیه، تعدادی زیاد افغان ها در پاکستان و کشورهای عربی نیز زندانی اند و تعدادی از آنها با گذشتن پیام های تلفنی به رادیو آزادی، از مقامات افغان خواسته اند تا به مشکلات آنها رسیده گی شود.

کلید واژه ها